Gra planszowa z głoską [k]

Prosta i lubiana przez dzieci logopedyczna gra planszowa przygotowana z myślą o utrwalaniu prawidłowej wymowy głoski [k] w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazów. Zestaw wyrazów został dobrany z zachowaniem czystości fonetycznej, to znaczy nie zawiera głosek opozycyjnych. Plik gotowy do pobrania i wydrukowania.

Gra przeznaczona jest od 2 do 4 uczestników. Do zabawy potrzebne są pionki, kostka oraz kolorowe liczmany, którymi będziemy oznaczać zdobyte przez uczestników obrazki. Ja używam do tego celu kolorowych, szklanych dekoracyjnych kamyków.

Wszyscy uczestnicy zabawy ustawiają swoje pionki na starcie, najmłodszy rzuca kostką, czyta słowo i oznacza szklanym kamykiem właściwy obrazek. Dla uatrakcyjnienia gry, można ułożyć zdanie z wylosowanym słowem lub zapisać je w zeszycie logopedycznym.

Wygrywa ten z graczy, który po okrążeniu planszy oznaczył najwięcej obrazków.

Gra planszowa z głoską [k]

Wydrukuj plik:

Jeśli każdy z uczestników gry dostanie własną, wydrukowaną planszę może w trakcie zabawy kolorować obrazki. Ja jednak proponuję na zajęciach jedynie je oznaczać, tym sposobem oszczędzimy czas a karta pracy pozostanie do wypełnienia do domu.

Wydrukowana plansza do gry to równocześnie materiał wyrazowo – obrazkowy z głoską [k]. Może posłużyć jako praca domowa, wtedy dziecko samo gra w grę, czyta [dziecko lub rodzic] i koloruje obrazki a na zajęciach porównujemy, kto zdobył w domu więcej punktów.

Dzieci czytające można również poprosić o zaznaczenie głoski [k] w słowach na kolorowo.

Zabawnym elementem, dodatkowo personalizującym grę, jest dodanie pól akcji. Dla przykładu- pokolorowanie na niebiesko wybranych słów i ustalenie, że jeśli zatrzymamy się na tak oznaczonym polu, możemy przeczytać i pokolorować 1 sąsiadujące z tym polem słowo. Pokolorowanie tła słowa na czerwono będzie oznaczać stratę możliwości pokolorowania obrazka… W wymyślaniu pól akcji dziecięca wyobraźnia nie zna granic 🙂 a jednocześnie, jak pisze prof. E. Gruszczyk – Kolczyńska, dzieci nie są w stanie wymyślić reguł, których nie potrafią dotrzymać.

W momencie, gdy w terapii dochodzimy do pracy nad poprawną wymową głoski [k] w zdaniach, możemy ponownie wrócić do gry. Uczestnicy zadania oznaczają obrazki znajdujące się na środku planszy kamykami w wybranych kolorach a następnie układają z nazwami obrazków zdania. Szczegółowy opis ćwiczenia znajduje się w artykule: Układanie zdań do obrazków głoską l w sródgłosie. Serdecznie polecam ten sposób pracy!

Wspaniałej zabawy i owocnych ćwiczeń!

Jeśli spodobała Ci się praca z tą grą to zapraszam do zakupu Kolorowych gier planszowych z głoską w postaci pliku cyfrowego w formacie PDF do pobrania i samodzielnego wydrukowania. E-book składa się z 18 kolorowych plansz do gry z głoskami: [b, c, ć, cz, d, g, k, l, r, tr/dr, pr/br, s, ś, sz, t, w, z, ż] przygotowanych w doskonałej rozdzielczości, gotowej do wydrukowania!

Serdecznie polecam!

Obejrzano w sumie 6 834 razy, z czego dzisiaj 1 raz(y).


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz