Układanie zdań do obrazków- głoska [L] w śródgłosie

W terapii logopedycznej niezbędne są obrazki- najlepiej dużo, różnorodnych obrazków! W tym zadaniu proponuję wykorzystać obrazki wycięte z czasopism oraz niepotrzebnych książeczek dla dzieci. Ćwiczymy samodzielne układanie zdań ze słowami zawierającymi głoskę [L] w śródgłosie.

Do zabawy potrzebna jest kartka z naklejonymi na niej obrazkami zawierającymi głoskę [L] w śródgłosie oraz szklane koraliki w dwóch kolorach.

Zabawa przeznaczona jest dla dwóch graczy- może to być dwoje dzieci lub dziecko i dorosły.

zdania z głoską l

Gracze wybierają dla siebie kolor koralików a następnie na przemian kładą na wybranych przez siebie obrazkach po jednym koraliku. Oczywiście, za każdym razem nazywamy wybrany przez siebie obrazek.

samodzielne układanie zdań, lelanie

Gdy wszystkie obrazki zostaną już oznaczone koralikami przystępujemy do ich zbierania. Każdy uczestnik zabawy kolejno bierze po jednym koraliku- przy tej okazji musi ułożyć zdanie zawierające nazwę obrazka. Oczywiście dobrze jest wprowadzić jakiś element humorystyczny wypowiadając [lub podpowiadając dzieciom] absurdalne zdania- wtedy zabawa nabierze „rumieńców”:)

Przeprowadzenie tej zabawy trwa dość krótko, natomiast zawiera dużo powtórzeń określonej głoski w wybranej pozycji artykulacyjnej. Dodatkowym jej walorem jest nauka samodzielnego układania zdań do obrazków a nie mechaniczne ich powtarzanie.

Moje dzieci uwielbiają to ćwiczenie- mam nadzieję, że i Waszym się spodoba:)

Podziel się z innymi!


Podziel się z nami :)
Pomóż nam pisać wartościowe treści!

Postaw mi kawę