W Internecie istnieje wiele bardzo dobrych stron oferujących darmowe gry logopedyczne. Zwykle na zajęciach proponuję dzieciom zadania z wykorzystaniem komputera jako nagrodę za pracę:) Dziś zachęcam do odwiedzenia moich ulubionych stron jako dodatkowego zajęcia – nastawionego na terapię – dla dzieci pozostających w domu.
Na pierwszym miejscu polecam serwis mimowa.pl UWAGA- TEN SERWIS NIE DZIAŁA, według twórców strony, gry będą niedługo dostępne na printoteka.pl
- gimnastykę buzi i języka z wykorzystaniem kamerki – dziecko może obejrzeć jak wykonuje ćwiczenia na ekranie komputera;
- dział zajmujący się seplenieniem – a więc szereg ciszący, syczący i szumiący;
- reranie a w nim również ćwiczenia z głoską [L];
- kappacyzm, gammacyzm oraz głoski [f, v, b, t];
- wspieranie mowy – ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej, orientacji przestrzennej, spostrzegawczości, budowanie zasobu słownictwa i rozwijanie umiejętności językowych.
Dużym atutem tego programu jest możliwość wydrukowania materiałów dołączonych do poszczególnych ćwiczeń.
Drugim, bardzo ciekawym serwisem, z którego często oferuję dzieciom ćwiczenia, jest yummy.pl UWAGA- TEN SERWIS NIE DZIAŁA, według twórców strony, gry będą niedługo dostępne na printoteka.pl. W tym serwisie znajdziecie zadania wspierające terapię logopedyczną. Program jest podzielony na 3 części oferujące zadania dla przedszkolaków, uczniów i młodzieży. Z założenia służy nauce języków obcych: angielskiego, francuskiego i niemieckiego ale wersja polska stanowi świetne uzupełnienie terapii logopedycznej. W doborze ćwiczeń proponuję posługiwać się mapą strony – ułatwia to dobór ćwiczeń i nie rozprasza dziecka nadmiarem możliwości:) Moje ulubione to: ćwiczenia słowne, logiczne oraz poznawcze a także tematyczne: na Boże Narodzenie, Wielkanoc i Halloween.
Kolejny zbiór dobrych merytorycznie, darmowych ćwiczeń logopedycznych on-line można znaleźć na stronie: superbelfrzy.edu.pl Polecam wartościowe ćwiczenia przydatne w terapii rerania oraz seplenienia. Dodatkowo, można wybrać ćwiczenia do zastosowania w terapii logopedycznej z działu ortografii: ortografia na przykład do głosek ciszących, głoski [ż/rz]. Polecam serdecznie!
Wybiórczo – do terapii seplenienia przydadzą się ćwiczenia ortograficzne z głoską [rz/ż] w serwisie ortografka.pl UWAGA- TEN SERWIS NIE DZIAŁA, według twórców strony, gry będą niedługo dostępne na printoteka.pl. Zbiór zadań do ćwiczeń ortograficznych z możliwością logopedycznego podejścia:)
Dla młodszych dzieci polecam wybrane zadania na stronie minimini.pl – polecam szczególnie sortowanie, przeciwieństwa, na jaką literę, jakie zwierzę słyszysz, abecadło oraz zgadnij, co to…
Również dla przedszkolaków kilka ćwiczeń on-line oferuje strona eprzedszkolaki.pl. Raczej jako urozmaicenie niż na dłuższą pracę.
Znakomitym programem, przygotowanym przez profesjonalistów, doskonałym pod względem merytorycznym jest afast.pl. Program jest przeznaczony do terapii afazji sensorycznej, motorycznej i mieszanej. Ja stosuję go również jeszcze jako wsparcie w terapii dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz jego elementy w nauczaniu języka polskiego jako obcego.
Kolejnym wartym polecenia programem z grami edukacyjnymi jest pisupisu.pl Program przeznaczony dla przedszkolaków oraz uczniów. Dużo reklam – przez to nawigacja nieco utrudniona ale ciekawe i dobre merytorycznie zadania. Szczególnie polecam dla starszych uczniów zadania dotyczące omawianych lektur, gramatyczne oraz zabawy słowne.
Mam nadzieję, że moje propozycje urozmaicą i wzbogacą zbiór oferowanych dzieciom ćwiczeń i gier logopedycznych.
Edit:
Moje najnowsze odkrycie to platforma: wordwall.net dająca możliwość samodzielnego tworzenia pomocy zarówno do wydrukowania jak i interaktywnych. W zasobach znajduje się w tym momencie 253 ćwiczenia [30.III.2020 – 350 ćwiczeń, 20.IV.2020 – 1054 ćwiczenia] pod hasłem: logopedia. Wygląda obiecująco!
Moje nowe odkrycie – tym razem do tworzenia interaktywnych kart pracy to platforma liveworksheets.com Platforma pozwala na gromadzenie, przesyłanie oraz tworzenie interaktywnych kart pracy, które po wypełnieniu dziecko może przesłać do nauczyciela. Jednym ze sposobów pracy jest też możliwość nagrywania dźwięków, czyli to jak uczeń wymawia dane słowa. Zasoby pomocy logopedycznych na razie nie są może duże ale możliwości jakie daje ta platforma są warte uwagi. Ja osobiście utworzyłam konto i gromadzę materiały:) Polecam serdecznie!
Bardzo dobry merytorycznie, świetny graficznie program do terapii logopedycznej, sylabowej nauki czytania, percepcji wzrokowej i słuchowej, trudności w pisaniu, matematyki i ortografii to platforma mtalent.pl. Jest ona płatna ale kilka ćwiczeń w każdym temacie ma wersję demonstracyjną. Można z powodzeniem wykorzystać dla wzbogacenia zajęć, do czego bardzo serdecznie zachęcam!
I moje kolejne odkrycie zbioru interaktywnych pomocy logopedycznych to www.lerningapps.org Do wykorzystania i tworzenia własnych zadań! Jeśli skończyły się Wam pomysły lub znudziły dotychczasowe zadania to ta strona sprawi, ze uśmiechniecie się:) Prawdziwe bogactwo zadań!
Polecam serdecznie!