Logopedyczne kółko i krzyżyk – połączenie [tr]

Logopedyczna gra w kółko i krzyżyk to jedna z prostszych i bardziej lubianych przez dzieci gier. Dziś proponuję zadanie ćwiczące prawidłową wymowę głoski [r] w połączeniu z [tr] w nagłosie i śródgłosie wyrazów. Obrazki użyte w ćwiczeniu są dobrane z zachowaniem czystości fonetycznej bez głoski [l] i [j].

Do rozegrania partii gry w kółko i krzyżyk wystarczy plansza z wydrukowanymi [lub własnoręcznie narysowanymi] obrazkami oraz 10 plastikowych nakrętek z narysowanymi symbolami o i x – po 5 każdego rodzaju.

Zasady gry:

Gracze wybierają lub losują żetony z o lub x a następnie naprzemiennie oznaczają wybrane pola swoim znaczkiem. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza położy 3 żetony w linii prostej: poziomo, pionowo lub po skosie. Aby zabawa była grą logopedyczną dzieci powinny głośno i starannie nazywać obrazki na których kładą swoje żetony.

Plansza do gry z obrazkami z [tr] w nagłosie:

Plansza do gry z obrazkami z [tr] w śródgłosie:

Podczas zabawy dziecko wielokrotnie powtarza nazwy obrazków ćwicząc prawidłową ich wymowę a jednocześnie doskonale się bawi! Serdecznie polecam ten sposób pracy zarówno w czasie zajęć logopedycznych jak i jako zadanie domowe.

Dobrej zabawy i owocnych ćwiczeń!

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz