Bingo logopedyczne – głoska [w] w nagłosie

Intensywne ćwiczenie prawidłowej wymowy dźwięcznej głoski [w] w nagłosie, w postaci gry BINGO. Prezentowana poniżej karta pracy pochodzi z pakietu pomocy Logopedyczne BINGO dźwięczne, dostępnego w sklepie domologo. Pomoc zawiera 36 plansz do gry, są one przeznaczone są do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym [starszaki] i młodszym wieku szkolnym. Każda plansza to dobrze dobrane słownictwo z głoskami dźwięcznymi [w, w’, z, ż/rz, ź, dz, dź, dż, b, b’, d, g, g’], przygotowane z zachowaniem czystości fonetycznej. Dla ułatwienia pracy, wszystkie obrazki są opatrzone podpisami. Zapraszam serdecznie do przetestowania!

Do gry w BINGO chyba nie trzeba namawiać żadnego dziecka! Jest to emocjonująca, dynamiczna, losowa a do tego niezwykle prosta do przeprowadzania gra. W prezentowanej poniżej formie, wystarczy przygotować wydrukowane plansze – dla każdego uczestnika zabawy jedną, dwie kolorowe kostki do gry, kredki oraz żetony do oznaczania pól. Żetony to po prostu kilkanaście guzików, pomponików lub innych drobnych elementów. Ja jako żetonów używam najczęściej szklanych kamyczków:)

Zanim przystąpimy do rozegrania partii gry kolorujemy obrazki z liczbami oczek w pionie na jeden kolor – zgodny z wybraną kostką, a obrazki z oczkami w poziomie na drugi kolor – zgodny z drugą kostką. Następnie gracze kolejno rzucają obiema kostkami naraz i oznaczają żetonem obrazek, który znajduje się na przecięciu linii. Dla ułatwienia: dziecko może ustawiać kostki na polach z liczbą oczek. [Oznaczenie obrazków według tej reguły to także znakomite ćwiczenie: wymaga skupienia uwagi, kształtuję orientację w przestrzeni, stymuluje myślenie.]

Oczywiście, by zadaniu nadać charakter ćwiczenia logopedycznego, za każdym razem należy odczytać sylabę lub nazwać obrazek. Trzeba przy tym pamiętać o dźwięcznej wymowie głoski [w]. Dzięki dużemu zaangażowaniu, dziecko lepiej pamięta materiał nad którym pracuje. Należy jednak zadbać o to, by w zabawie nie stracić z oczu głównego celu:)

Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy będzie miał oznaczone wszystkie obrazki w jednej linii [poziomo] lub rzędzie [pionowo] i zawoła: BINGO!

Logopedyczne BINGO dźwięczne głoska [w] w nagłosie

Wydrukuj plik:

Oprócz rozegrania party gry można dodatkowo poprosić dziecko o połączenie sylab i obrazków rozpoczynających się od nich. Dzięki temu plansza do gry stanie się również katą ćwiczeniową.

Gra BINGO daje również możliwość indywidualizacji zajęć w pracy z grupą dzieci. W warunkach przedszkolnych/szkolnych, zdarza się, że ze względów organizacyjnych dzieci pracujące razem w grupie mają różne potrzeby. Dając każdemu dziecku inną planszę do gry, możemy bawić się w to samo, choć pracować na różnym materiale językowym.

Radosnej zabawy oraz owocnych ćwiczeń!

W poszukiwaniu innych ciekawych pomysłów do pracy, zapraszam także do sklepu domologo:

Obejrzano w sumie 3 120 razy, z czego dzisiaj 1 raz(y).


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

2 komentarze do “Bingo logopedyczne – głoska [w] w nagłosie”

  1. Droga moja imienniczko!
    Jestem Ci niezmiernie wdzięczna za masę pomocy i materiałów.Pracuję w szkole gdzie zakup wielu pomocy jest ograniczony.Dziękuję Ci bo ułatwiłaś mi pracę i dałaś dużo radości z tego powodu.

    • Proszę bardzo!
      Ta strona powstała właśnie po to, by ułatwić pracę i wyposażyć nas w dobrej jakości materiały:) Niezależnie od miejsca pracy i zasobów placówki. Chciałam pokazać, że czasem wystarczy jedna kartka ksero, aby w prosty sposób przygotować ciekawe i angażujące podopiecznych zajęcia.
      Bardzo dziękuję Ci za ten komentarz! Dzięki Tobie wiem, że udało się:)
      Jest mi ogromnie miło i jestem Ci bardzo wdzięczna ❤️
      Sama przepracowałam ponad 20 lat w państwowych placówkach i znam edukacyjną codzienność. Chciałam, aby ludzie rozpoczynający swoją pracę w zawodzie, mieli coś więcej niż pomoce wycięte z gazetek reklamowych, tak jak ja;)
      Choć myślę, że taki start pozwolił mi znaleźć się tu, gdzie jestem teraz:)
      Pozdrawiam Cię bardzo, bardzo serdecznie 😊

Dodaj komentarz