Rymy z głoską [L]

Krótkie, rymowane zadanie z obrazkami zawierającymi w swojej nazwie głoskę [L] w różnych pozycjach artykulacyjnych. Słowa zostały dobrane z zachowaniem czystości fonetycznej. Zadanie zostało przygotowane z myślą o utrwalaniu prawidłowej wymowy tej głoski.

Ćwiczenie polega na dopasowaniu obrazków w taki sposób, by ich nazwy rymowały się ze sobą. Składa się z 24 obrazków tworzących 12 rymów i zostało przygotowane na dwóch stronach wydruku.

rymy z głoską [l] lelanie terapia logopedyczna

Obrazki zamieszczone na drugiej karcie należy wyciąć i nakleić we wskazanych miejscach. Uzyskamy dzięki temu świetną kartę z odginanymi okienkami. Innym pomysłem jest potraktowanie zadania jako loteryjki – wtedy dziecko na zajęciach dopasowuje do siebie słówka a dopiero w domu nakleja je we właściwych miejscach.

Można również wyciąć obrazki z obu kart, podkleić je kolorowym papierem i bawić się nimi dopasowując je do siebie lub grając w memo.

Jeśli bawimy się ze starszym dzieckiem można poprosić je o dopowiedzenie trzeciego, rymującego się słowa. Na przykład: walec – palec – malec; balon – salon – talon… Słowa wymyślane przez dziecko mogą zawierać głoskę [L] ale nie muszą – i tak będzie to intensywne ćwiczenie zarówno prawidłowej wymowy jak i słuchu fonematycznego.

Miłej zabawy i owocnych ćwiczeń!


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Reklama:

Dodaj komentarz


Ostatnio dodane: