Znane i bardzo lubiane przez dzieci domino słowno-obrazkowe w wersji kolorowej to świetny sposób na utrwalenie prawidłowej wymowy głoski [L] w różnych pozycjach artykulacyjnych oraz połączeniach wyrazowych. Pomoc jest przygotowana w postaci 8 oddzielnych plansz, każda z nich mieści się na jednej stronie wydruku. Materiał językowy jest czysty fonetycznie.
![Kolorowe domino słowno-obrazkowe z głoską [L]](https://domologo.pl/wp-content/uploads/2024/02/Kolorowe-domino-slowno-obrazkowe-z-gloska-L-1024x730.png)
Wybierz potrzebną planszę i wydrukuj:
- Głoska [L] w nagłosie ……….str. 1
- Głoska [L] w wygłosie ……….str. 3
- Głoska [L] w śródgłosie ……….str. 5
- Głoska [L] w sąsiedztwie spółgłoski ……….str. 7
- Połączenia wyrazowe ……….str. 8
Dołącz do grona naszych subskrybentów, aby uzyskać pełen dostęp do wartościowych materiałów, które pomogą Ci osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Nie przegap tej okazji – wykup subskrypcję Domologo+ już teraz i zacznij korzystać z pełni możliwości!
Każda strona wydruku to oddzielna gra, dla ułatwienia przygotowana w odmiennej kolorystyce.
Przygotowanie do gry – należy wyciąć wszystkie kostki domina znajdujące się na jednej stronie wydruku i podzielić między uczestników zabawy.
Pierwszy gracz kładzie dowolny kafelek na środku stołu. Drugi gracz wybiera kafelek i dokłada go w taki sposób, by obrazek pasował do podpisu lub podpis do obrazka [w zależności od tego czy dokłada obrazek po prawej czy lewej stronie]. Zadanie jest ukończone, gdy wszystkie kafelki tworzą ciąg. Na koniec zabawy można poprosić, by gracze wybrali po 3 obrazki, które podobają się im najbardziej i ułożyli z nimi zdania. Starsze dzieci mogą zapisać zapamiętane słowa w zeszycie.
Ciekawą odmianą tej zabawy jest zrobienie gry planszowej z ułożonego domina.
Na jednym końcu gotowej ułożonej gry jest start, na drugim koniec. Pionki ustawiamy na starcie i rozpoczynamy rozgrywkę. Kto pierwszy dojdzie do końca domina, traktując każdy obrazek/wyraz jako pole, ten wygrywa. Dodatkowo można poprosić dzieci, by nazywały mijane obrazki/wyrazy, a z ostatnim [tym, na którym kończą ruch] ułożyły zdanie.
Więcej pomysłów znajdziesz w artykule: Kilka sposobów na wykorzystanie domina. Serdecznie zapraszam do lektury!
Dobrej pracy oraz owocnych ćwiczeń!