Piernikowy ludzik – budowanie zasobu słów

Święta Bożego Narodzenia to bardzo nośny temat zajęć logopedycznych, dający wiele możliwości przeprowadzenia różnorodnych aktywności. Dziś prezentuję zabawę na budowanie zasobu słów, do której wykorzystałam motyw piernikowego ludzika.

Zabawa polega na wymienieniu składników, z których robi się ciasto do przygotowania piernikowego ludzika. Do każdego produktu, będącego składnikiem ciasta, dobrane jest zadanie mające na celu poszerzenie słownika dziecka.

Piernikowy ludzik - budowanie zasobu słów


Ludziki należy wydrukować, na przykład na szarym papierze ze szkicownika i wyciąć. Można również je pokolorować i ozdobić według własnego uznania.

Zadanie z piernikowym ludzikiem można wykorzystać zarówno w zajęciach indywidualnych jak i również w trakcie grupowych zajęć logopedycznych przeprowadzanych w okresie Bożego Narodzenia. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z przykładowym scenariuszem zajęć, w których zostało wykorzystane powyższe ćwiczenie.

Zestaw piernikowych ludzików to także ciekawe zadanie do zrobienia w domu.

rozwijanie zasobu słów piernikowy ludzik logopedia

Pozostając w tematyce piernikowych ludzików, proponuję również ćwiczenie, polegające na rysowaniu po śladzie. Poniżej znajduje się ilustracja, w całości narysowana przerywaną linią. Obrazek mieści się na jednej stronie wydruku i stanowi świetne ćwiczenie grafomotoryczne, dla dzieci potrzebujących wsparcia w tym obszarze. Możesz wykorzystać je również jako ćwiczenie pozycji spoczynkowej języka! Wystarczy, że poprosisz dziecko, by w trakcie pracy trzymało język “na miejscu”.

Piernikowy Ludzik - ćwiczenie grafomotoryczne do wydruku

Polecam również uniwersalną kartę pracy: pierniczkowe wyzwanie. Kolorowankę z miejscem na wpisanie sylab, logotomów lub ćwiczonych słówek.

Wesołych Świąt kochani!

Obejrzano w sumie 5 627 razy, z czego dzisiaj 1 raz(y).


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Możliwość komentowania została wyłączona.