Boże Narodzenie – grupowe zajęcia logopedyczne

Konspekt z propozycjami zadań do przeprowadzenia w czasie grupowych zajęć logopedycznych o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem.

Wprowadzenie do tematu:

Zapoznanie oraz opis ilustracji przedstawiającej święta [ja korzystam z ilustracji z pomocy “Od obrazka do słowa”]. Rozmowa kierowa na temat Bożego Narodzenia, tradycji, zwyczajów, charakterystycznych potraw… Do ilustracji układamy zdania, następnie wspólnie z dziećmi liczymy ilość słów w nich zawartych.

  1. Zagadki – wybór z gry “Zagadki Smoka Obiboka” i “Nowych zagadek Smoka Obiboka” – rozwiązania to: św. Mikołaj, komin, śnieg, dzwon, krasnoludki, sanki, choinka, gwiazdy, bałwan.
Boże Narodzenie - grupowe zajęcia logopedyczne

Aby zaangażować jak najwięcej dzieci w zadanie, jedno dziecko pytam o rozwiązanie zagadki a siedzące obok, o podanie liczby głosek w słowie.

2. Ćwiczenie artykulacyjne – bajeczka artykulacyjna o św. Mikołaju

5 XII późnym wieczorem Mikołaj zaprzągł renifery do sań. Załadował ciężki wór prezentów [nabieramy powietrza do buzi] by rozdać je grzecznym dzieciom. Renifery pędząc po niebie [kląskanie językiem] ciężko sapały [ wdech nosem, wydech – ufff… ]. Zdaje się, że Mikołaj ostatnio troszkę przytył a i prezenty były nielekkie. Dzwoneczki cichutko dźwięczały [dzyń, dzyń, dzyń]. Wybiła północ. Ile razy biją dzwony o północy? 12 [bim, bam, bom x 4]. Mikołaj zajrzał do najbliższego komina- sprawdził czy może dostać się do domu pewnego chłopca. Miał dla niego piękny prezent☺ – przetkał komin [język do góry], rozejrzał się na boki [język na boki do kącików ust] i wskoczył do komina [język do góry, na wałek dziąsłowy]. Cichutko zostawił prezent pod poduszką i zaczął gramolić się do góry na dach [przesunięcie języka od wałka dziąsłowego, po podniebieniu aż do gardła], na dachu rozejrzał się na boki język na boki do kącików ust ] i wsiadł do sań. 

Teraz pędem poleciał do dziewczynki… kląskanie językiem [powtarzamy zabawę jw.]

A jak ktoś jest niegrzeczny to, co przynosi Mikołaj?

3. Ćwiczenie oddechowe “Wirujące płatki śniegu”

Zdmuchiwanie płatków śniegu zrobionych dziurkaczem ozdobnym z papieru. Wdech nosem – wydech ustami. Powtarzamy 3 do 5 razy. Płatek śniegu dla dzieci do zabrania ze sobą:)

4. Ćwiczenie słowno – ruchowe “Sanie św. Mikołaja”

Dzieci ustawiają się w parach, jedno za drugim trzymając się w pasie. Osoba, która jest pierwsza naśladuje stukot kopyt reniferów. Dziecko, które jest drugie – naśladuje dźwięk dzwoneczków. Na sygnał na przykład dźwięk dzwonka, trójkąta [ja używam kolorowego “jajeczka“] – dzieci zastygają w bezruchu. Następnie zmiana ról.

5. Ćwiczenie słuchowe “Prezenty”

Na początku wyjaśniamy dzieciom zasadę zabawy – tworzymy nowe słowo rozpoczynające się od tej samej głoski, co podane na przykład: Mikołaj – miś, maskotka, majtki 😉 Renifer – radio, rakieta, rower – coś, co może być prezentem.

Zadaniem dzieci jest podać słowa – prezenty do słów: mama, tata, babcia, dziadek, synek, córeczka, kot, pies. Prowadzący w razie konieczności pomaga podpowiadając opisy przedmiotów mogących być prezentami.
Mama – mikser, maskotka, maseczka, miska,
Tata – telefon, tablet, teczka, trampki,
Babcia – bambosze, budzik, beret,
Dziadek – dzida, działo, dziobak,
Synek – skarpetki, samolot, samochodzik, sanki,
Córeczka – cukierki, cymbałki, cyrk, cukiernica,
Kot – koszyk, kłębuszek, kocyk, klocki,
Pies – piłka, prezent, parasol, pingwin.

Na zakończenie pytanie do dzieci: A o jakich prezentach Wy marzycie?

6. Budowanie zasobu słów: “Piernikowy ludzik”

Rozmowa kierowana o pieczeniu pierniczków. Zabawa polega na wymienieniu składników, z których robi się ciasto do przygotowania pierników. Do każdego produktu, będącego składnikiem ciasta, dobrane jest zadanie mające na celu poszerzenie słownika dziecka.

rozwijanie zasobu słów piernikowy ludzik logopedia

7. Gra podłogowa – domino

Każdy kafelek domina to świąteczny obrazek i krótki tekst do czytania. Zadaniem dzieci jest przeczytanie zdania i dopasowanie do niego pasującej ilustracji. Cała pomoc składa się z 21 elementów, przygotowanych w formacie A4, plik do pobrania w artykule: Domino – Boże Narodzenie.

Domino Boże Narodzenie - gra podłogowa

Proponowane ćwiczenia stanowią inspirację do przygotowania zajęć grupowych związanych z Bożym Narodzeniem według własnych upodobań. Można je swobodnie dobierać, zgodnie z zainteresowaniami dzieci i czasem, jakim dysponujemy na przeprowadzenie zajęć.

Wesołych Świąt!!

Literatura:

Obejrzano w sumie 6 593 razy, z czego dzisiaj 1 raz.


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę