Gra planszowa – dwusylabowe wyrazy do czytania

Gra planszowa przygotowana z myślą o ćwiczeniu czytania wyrazów składających się z dwóch sylab otwartych. Każde ze słów zostało zapisane literami drukowanymi, z pogrubieniem jednej z sylab. Dodatkowo można użyć markerów i zaznaczyć samogłoski lub wybrane sylaby na kolorowo. Gra będzie doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych ćwiczeń w czytaniu na początkowym etapie nauki.

Gra przeznaczona jest od 2 do 4 uczestników, do jej przeprowadzenia potrzebne są pionki, kostka oraz kolorowe liczmany, którymi będziemy oznaczać zdobyte przez uczestników obrazki. Ja używam do tego celu szklanych dekoracyjnych kamyków.

Na początku gry każdy z uczestników wybiera kolor pionka oraz dopasowane do niego kolorystycznie kamyki. Jeden gracz potrzebuje około 10-12 kamyków w jednym kolorze. Wszyscy uczestnicy zabawy ustawiają swoje pionki na starcie, najmłodszy rzuca kostką, czyta słowo i oznacza ilustrujący go obrazek szklanym kamykiem. Wygrywa ten z graczy, który po okrążeniu planszy oznaczył najwięcej obrazków. NIE ten, który jako pierwszy przekroczył linię mety:)
Jeśli każde dziecko dostanie swoją własną kartkę z wydrukowaną planszą do gry, może obrysować lub pokolorować obrazek. W czasie zajęć proponuję jedynie oznaczać kolorem obrazki, w ten sposób można w domu kolejny raz wykorzystać planszę do gry a kolorując doskonalić sprawność manualną.

Wydrukuj plik:

Oprócz nauki czytania gra może stać się również ciekawym narzędziem do nauki pisania. Wystarczy poprosić, by dziecko zapisało w zeszycie wszystkie wylosowane przez siebie słowa.

Jeśli oprócz czytania chcemy poćwiczyć również umiejętność układania prostych zdań wystarczy przy każdym odczytaniu wylosowanego słowa ułożyć z nim zdanie. Samodzielne układanie zdań to trudna umiejętność dla młodszych dzieci i będą one potrzebowały objaśnienia, co to jest zdanie, oraz kilku przykładów.

Zapraszam również do zapoznania się z innymi grami z serii “Gra planszowa z głoską”!

Owocnej pracy!

Obejrzano w sumie 8 390 razy, z czego dzisiaj 13 raz.


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz