Ćwiczenia w dmuchaniu – sposoby na seplenienie boczne

Przedstawiam kilka propozycji ćwiczeń w dmuchaniu z wykorzystaniem powszechnie dostępnych przedmiotów codziennego użytku. Oprócz treningu w gospodarowaniu powietrzem, te zadania to skuteczny sposób na korektę seplenienia bocznego.

Dmuchanie do:
* pustego wnętrza flamastra, przyciętego na kilkucentymetrowy fragment i zamkniętego od dołu zatyczką;
* tekturowej rurki, zatkanej od dołu palcem dziecka;
* szklanej buteleczki po aromacie do ciasta.
Intencją jest wywołanie dźwięku, jaki powstaje przy długim i delikatnym dmuchaniu do środka w taki sposób, jak to zostało pokazane na zdjęciach.

Z pustych flamastrów można też zrobić fletnię. Jest to prawdziwie grający instrument muzyczny:) Sposób jej przygotowania znajdziecie na stronie ekodziecko.com.

Dodatkowo, dmuchanie do pustej buteleczki po aromacie do ciasta to także sposób wykorzystywany w terapii seplenienia bocznego.

Zadanie ma na celu nauczenie dziecka, by dmuchało w linii środkowej, równiutko. Trzeba zwrócić też uwagę, by w czasie dmuchania język leżał płasko, na dole jamy ustnej. Dla uświadomienia sposobu ułożenia języka w czasie wymowy głosek syczących można zastosować wykałaczkę. Najpierw pokazuję na sobie, a potem za zgodą dziecka, próbujemy ułożyć wykałaczkę na języku dziecka – i dmuchamy! Najlepsze są takie wykałaczki, które mają jeden tępy koniec i tym właśnie końcem umieszczamy ją na języku dziecka, dociskając do dna jamy ustnej. Chodzi o to, by na środku języka powstała rynienka, którą przepływa powietrze.

Przy terapii seplenienia bocznego dobrze jest dziecku unaocznić sposób powstawania prawidłowego dźwięku i właściwego ułożenia aparatu artykulacyjnego. Zgodnie z zasadą, że jeden obraz wart tysiąca słów wykorzystuję „motylka”. Wycinam z papieru motyla, przyklejam jego środek pozostawiając wolne, ruszające się skrzydła i opisuję, że to nasz język przy wymowie głosek syczących. Na środku rowek, przez który swobodnie przepływa powietrze, z lekko uniesionymi bokami języka. Ta technika jest opisana tu Jest niezwykle skuteczna i od kilku lat, z powodzeniem stosuję ją w terapii seplenienia bocznego!

Owocnych ćwiczeń!


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Reklama:

Dodaj komentarz


Ostatnio dodane: