Lew – rozdmuchiwanie kleksów farby

Prawidłowo ukształtowany tor oddechowy to podstawa, dzięki której człowiek dobrze funkcjonuje. Zazwyczaj ćwiczenia oddechowe stanowią pierwsze ćwiczenia przeprowadzane w czasie zajęć logopedycznych, budując bazę do pracy nad pozostałymi funkcjami. Pamiętając o potrzebach, jakie ma konkretne dziecko, z szerokiego wachlarza możliwości, dobieramy właściwe dla danego dziecka ćwiczenia.

Ćwiczenia oddechowe powinny być atrakcyjne, różnorodne i mobilizujące do wysiłku! Dla przykładu ciekawą propozycją jest rozdmuchiwanie kropli kolorowej farby na szablonie lwa. Oczywiście, można też narysować dziecku obrazek na którym będziemy pracować!

Pracę rozpoczynamy od pokolorowania głowy oraz uszu lwa kredkami. Następnie, za pomocą bardzo mokrego pędzelka lub pipety stawiamy krople kolorowych farb dookoła głowy lwa. Zadaniem dziecka jest: nabrać powietrze nosem i delikatnie dmuchając przez słomkę rozdmuchać farbę w taki sposób, by powstała lwia grzywa. Jednocześnie pamiętamy, by słomka była obejmowana jedynie ustami.

Pamiętamy również o narysowaniu lwu wąsów;)

Wydrukuj plik:

Ten wzór można wykorzystać w zajęciach tematycznych lub prowadząc terapię głoski [L].

W czasie zajęć prowadzonych z kilkorgiem dzieci najwygodniej jest wcześniej przygotować sobie pojemniczki z rozrobionymi z wodą kolorowymi farbami. Do tego celu można użyć starych farb plakatowych – dodajemy trochę wody do każdego pojemnika, mieszamy do uzyskania intensywnego koloru i zakręcamy. Nie potrzebujemy wtedy dodatkowego naczynia z wodą i dziecko może skupić się na ćwiczeniu.

Zadanie wykonujemy oczywiście na początku zajęć logopedycznych! Po pierwsze zaczynamy od ćwiczeń oddechowych a po drugie praca ma szansę wyschnąć zanim trafi do zeszytu logopedycznego:)

Zachęcam również do zapoznania się z innymi pomysłami na ćwiczenia oddechowe!

Ćwiczenia oddechowe prowadzimy tylko z tymi dziećmi, które nie mają przeciwwskazań odnośnie tego rodzaju ćwiczeń.

Świetnej zabawy i owocnych ćwiczeń!

W poszukiwaniu innych ciekawych pomysłów do pracy nad głoską [L], zapraszam także do sklepu domologo:

Obejrzano w sumie 2 470 razy, z czego dzisiaj 4 raz.


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz