Zestaw ćwiczeń mięśni języka, przygotowany w formie kreatywnej wklejki do zeszytu logopedycznego. Ilustracja buzi i ruchomy język wykonany ze szpatułki pomogą dziecku w zrozumieniu sposobu wykonania poszczególnych ćwiczeń artykulacyjnych, będą też świetnym urozmaiceniem i zachętą do wytrwałej pracy.
Zanim przystąpimy do ćwiczeń, należy rozciąć kartkę a następnie naciąć przestrzeń między zębami, wzdłuż wyznaczonej linii. Pokolorować usta na czerwono oraz czubek szpatułki laryngologicznej/patyczka kreatywnego na różowo.
Pokolorowany patyczek wsunąć w rozcięcie papieru i ilustrować ruchem pierwsze, drugie i trzecie ćwiczenie. Ćwiczenie czwarte i piąte – po prostu wskazujemy patyczkiem miejsca, gdzie należy skierować język.
Wszystkie ćwiczenia wykonujemy powoli i starannie, przy szeroko otwartych ustach. Język pracuje w izolacji od żuchwy.1. Liczenie zębów u góry – dotknij każdego zęba czubkiem języka. Usta szeroko otwarte, język precyzyjnie dotyka każdego kolejnego zęba.
2. Liczenie zębów na dole – dotknij każdego zęba czubkiem języka. Pracuj utrzymując język równiutko i symetrycznie, pamiętaj o ostatnich zębach, schowanych głęboko w buzi.
3. Oblizywanie zębów – powoli, kolistym ruchem, samym czubkiem języka, oblizuj zęby po ich zewnętrznej stronie. Buzia otwarta i uśmiechnięta. Powtórz 3 razy w prawo, następnie 3 razy w lewo.
4. Skakanie z góry na dół. Dotykaj na zmianę czubkiem języka raz zęba u góry, raz zęba na dole. Każdego zęba dotknij jeden raz.
5. Musztra – skieruj czubek języka do nosa [1] i na brodę [2], do ucha [3] i do drugiego ucha [4]! Dotykaj miejsc licząc 1, 2, 3 i 4. W tym ćwiczeniu górna warga powinna zakrywać zęby. Język pracuje równiutko, zarówno w pionie jak i poziomie.
Oczywiście, można samodzielnie dobierać ćwiczenia, w zależności od potrzeb i możliwości dziecka.
Po zakończeniu ćwiczeń wkleić buzię do zeszytu, smarując klejem prawy i lewy brzeg kartki. Dzięki temu, dziecko w domu będzie w stanie wsunąć patyczek pod kartkę, naśladując pracę języka:)
Owocnych ćwiczeń!