Mikołaj – gra na słówka

Zajęcia logopedyczne dostosowane tematycznie do świąt to dobry sposób na urozmaicenie zajęć i obudzenie w dzieciach świątecznej radości. Dziś propozycja gry logopedycznej związanej ze świętym Mikołajem. Gra jest uniwersalna więc z powodzeniem można ją zastosować w terapii różnych zaburzeń oraz jako sposób na bogacenie słownictwa dzieci.

Plansza do gry to głowa Mikołaja w czapce. Na jego brodzie rysujemy kółka, do kompletu dziurkaczem ozdobnym w kształcie koła z białego papieru wycinamy tyle kółek, ile narysowaliśmy ich na brodzie. Najładniej wygląda Mikołaj przygotowany na szarej kartce [u mnie papier z bloku z recyklingu] – wtedy ładnie kontrastują kolory i dobrze widać poszczególne kropki na brodzie.

Zasady gry są bardzo proste proste: rzut kostką, dziecko bierze tyle białych kółek ile wypadło oczek na kostce i kładzie na brodę – każde kółko to jedno słówko z ćwiczonego materiału [można zaglądać do materiału wyrazowego lub zeszytu]. Dla każdego uczestnika gry potrzebujemy oddzielną planszę z Mikołajem i oddzielny zestaw biały kółek. Wygrywa ta osoba, która pierwsza zapełni brodę Mikołaja kółeczkami.

Na białych kółkach można także wypisać sylaby, słowa lub przykleić obrazki… Wszystko zależy od możliwości i potrzeb dziecka.

zajęcia logopedyczne z Mikołajem

W ten sposób można również poprowadzić zabawę rozwijającą zasób słownictwa. Wtedy każde papierowe kółko oznacza słowo wiążące się z Mikołajem, zimą lub świętami Bożego Narodzenia.

Dobrej zabawy!

Podziel się z innymi!