Gra z pączkiem – tłusty czwartek

Gra z pączkiem to ćwiczenie mające na celu trening w jasnym i precyzyjnym formułowaniu wypowiedzi, określaniu położenia przedmiotów w przestrzeni, a także stosowaniu się do usłyszanej instrukcji. Jest to trudne zadanie, dlatego proponuję zabawę dla nieco starszych dzieci. Stosując inne zasady, można bawić się w tę grę również z przedszkolakami.
Użyłam tradycyjnego wyglądu pączka, bo właśnie on jest symbolem tłustego czwartku.

Gra składa się z zestawu 6 różnych pączków oraz 22 kart z wzorami ich ułożenia w przestrzeni. Wzory są podzielone na 4 poziomy trudności. Pierwszy poziom można potraktować jako rozgrzewkę.
Grę najlepiej wydrukować na grubszym papierze. Stronę zawierającą duże pączki drukujemy tyle razy, ilu będzie uczestników zabawy, aby każdy miał swój komplet pączków. Karty ze wzorami oraz pączkami wycinamy.

Gra z pączkiem - Tłusty czwartek terapia logopedyczna zajęcia tematyczne


Wydrukuj grę korzystając z zamieszczonego poniżej pliku:

Ten materiał jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów Domologo+
Dołącz do grona naszych subskrybentów, aby uzyskać pełen dostęp do wartościowych materiałów, które pomogą Ci osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Nie przegap tej okazji – wykup subskrypcję Domologo+ już teraz i zacznij korzystać z pełni możliwości!

Zasady gry dla starszych dzieci:

Liczba uczestników: 2 lub więcej. Każda osoba biorąca udział w grze musi mieć własny zestaw pączków.
Zabawę zaczyna najstarszy gracz – losuje kartę z wzorem ułożenia pączków i trzyma ją w taki sposób, aby nikt poza nim jej nie widział. Wymienia jakie pączki są potrzebne, a następnie dyktuje sposób ich ułożenia. Należy zacząć od „zwykłego” pączka i określać położenie pozostałych elementów względem niego.
Dla przykładu: Do ułożenia tego wzoru będą potrzebne wszystkie pączki. Połóż „zwykłego” pączka. Po jego prawej stronie połóż pączka z czerwonym lukrem, a po lewej stronie pączka z biało-czarną czekoladą oraz kropelką dżemu. Pod zwykłym pączkiem, połóż pączka z cukrem-pudrem i dżemem. Pod pączkiem z biało-czarną czekoladą oraz kropelką dżemu połóż pączka z czekoladą i białą posypką. Pod zwykłym pączkiem połóż pączka z cukrem-pudrem i kropelką dżemu. Pod pączkiem z czerwonym lukrem połóż pączka z białą czekoladą i kratką na wierzchu.

Pozostali gracze samodzielnie układają pączki, zgodnie z usłyszaną instrukcją. Gdy pączki są ułożone, należy porównać ich układ z wzorem.
Teraz następny gracz losuje kartę z wzorem i dyktuje sposób ułożenia pączków:)

Każda osoba, która jasno dyktuje ułożenie pączków, dobrze je układa i świetnie się przy tym bawi – WYGRYWA!

Gra z pączkiem - Tłusty czwartek

Wbrew pozorom, zadanie nie jest wcale takie proste:) Z uwagi na słownictwo grę można wykorzystać przy utrwalaniu prawidłowej wymowy głoski [cz].

Zasady gry dla młodszych dzieci:

Maluchy – układają pączki patrząc na wzór.
Starszaki – zapamiętują wzór układ pączków a następnie układają go z pamięci. Oczywiście zapamiętanie 6 elementów to zdecydowanie za dużo, wystarczą wzory z 3 i 4 elementami. Aby ułatwić dziecku zapamiętanie układu pączków dobrze jest opisać ich rozkład w przestrzeni.

Komplet zawiera instrukcję oraz napis tytułowy, który można nakleić na kopercie mieszczącej wszystkie elementy gry. Zdecydowanie ułatwi to odnalezienie materiałów w kolejnych latach pracy.
Proszę nie laminuj: szkoda Twojego czasu, rąk na wycinanie i zasobów; po prostu wydrukuj elementy na bloku technicznym:) Pomoże to chronić środowisko ❤️

Zajrzyj też do innych propozycji na zadania z pączkami!

Dobrej zabawy i owocnych ćwiczeń:)

Obejrzano w sumie 1 183 razy, z czego dzisiaj 1 raz(y).

Dodaj komentarz