Bałwanek – uniwersalna gra logopedyczna

Zwykle logopedyczne gry planszowe są zorientowane na ćwiczenie określonej głoski lub ćwiczenie jednej sprawności. Przygotowując grę „Bałwanek” miałam na uwadze zimowy temat przewodni oraz uniwersalność zastosowania gry. Jak widać, oba cele udało mi się zrealizować. Do tego moim dzieciom bardzo podobał się przebieg gry!

Przygotowanie:

Plansza powstała na dużej, niebieskiej kartce z bloku technicznego. Przykleiłam na niej pola zrobione dziurkaczem ozdobnym – koło o średnicy 2,5 cm, pola układają się na kształt bałwanka. Dodałam jeszcze twarz oraz guziki. Dodatkowo wycięłam z czarnego papieru ruchomy kapelusz – będący nagrodą. Pole łączące głowę z tułowiem oznaczone jest napisem: START.

Do gry potrzebna jest również kostka oraz pionki.

Przebieg gry:

Gracze kolejno rzucają kostką do gry i przemieszczają się odpowiednią liczbę pól po planszy.

Za każdym razem, gdy gracz rusza się, na zakończenie ruchu musi wypowiedzieć/ przeczytać nazwę obrazka umieszczonego na karcie lub ułożyć z nim zdanie.

Zadaniem graczy jest przemierzenie wszystkich pól na planszy, rozpoczynając od startu, na kształt ósemki. Wygrywa ta osoba, która pierwsza przekroczy pole startu.

Gracz, który pierwszy przejdzie wszystkie pola i przekroczy linię startu, w nagrodę nakłada bałwankowi kapelusz:)

bałwanek zimowe zajęcia logopedyczne

Powyżej: materiał językowy z podwojoną głoską [r] z Unilogo 3

logopedyczna gra planszowa bałwanek

Głoska [c] i [dz] – zadania dla dzieci z książki Materiał wyrazowo- obrazkowy do utrwalania poprawnej wymowy głosek [s, z, c, dz] G. Krzysztoszek, M. Piszczek.

Dzieci oznaczały przepracowane słówka pieczątką w kształcie małego serduszka.

zajęcia logopedyczne zima pomysły do pracy

A tu obrazki z głoską [dż] wydrukowane z serwisu printoteka.pl.

Grając w „Bałwanka” ćwiczyłam również stosunki przestrzenne, gdzie dzieci wykonywały zadania w przestrzeni wg obrazkowej instrukcji.

„Bałwanek” bardzo się podobał, ćwiczenia były intensywne i pełne emocji. I nie tylko bałwanek wkładał kapelusz, niektóre dzieci też chciały go przymierzyć 🙂

bałwanek logopedyczna gra planszow diy

W czasie jednej z rozgrywek, dziecko odmówiło „wygrywania”, bo nie miało ochoty zakładać bałwanowi czapki. Zrobiliśmy więc z papieru miotłę, to dodatkowy element do dodania do bałwanka, jako nagroda.

Podziel się z innymi!