Logopedyczna gra planszowa – ćwiczenia kinestezji artykulacyjnej

Ćwiczenia kinestezji artykulacyjnej mają na celu usprawnienie umiejętności wykonywania przez aparat artykulacyjny szybkich i precyzyjnych ruchów podczas wymawiania głosek opozycyjnych. Dzięki wielokrotnym powtórkom można tą sprawność wyćwiczyć, wypracować czucie właściwego ułożenia aparatu artykulacyjnego dla danej grupy głosek. W tym celu opracowałam grę planszową, której zasadniczym elementem są właśnie te ćwiczenia.

Gra składa się z planszy – emotki są polami po których poruszają się pionki – oraz karty ćwiczeń dla każdego uczestnika zabawy. Karta ćwiczeń zawiera symbole emotek oraz przyporządkowane im ćwiczenia do czytania. Każdy z uczestników gry powinien dostać swoją kartę ćwiczeń, może ona być listą punktów do zdobycia a także pracą domową, utrwalającą osiągnięte na zajęciach umiejętności.

Zadania do czytania obejmują ćwiczenia kinestezji artykulacyjnej w obrębie szeregów: szumiącego [sz, cz, ż, dż] oraz syczącego [s, c, z, dz].

Zanim rozpoczniemy grę należy: wydrukować 1 planszę oraz 1 kartę ćwiczeń – jest tam 6 różnych zestawów ćwiczeń na dwóch kartkach do wydrukowania; przygotować kostkę do gry, pionki oraz kredki lub inne pisaki.

Proponuję dwa warianty gry: tradycyjny oraz gra na punkty.

Gra tradycyjna– polega na jak najszybszym dotarciu do mety. Wygrywa ten uczestnik, który jako pierwszy przekroczy linię mety. Za każdym razem, gdy gracz postawi pionek na polu kończącym ruch – czyta ćwiczenie przyporządkowane danej emotce.

logopedyczna gra planszowa - ćwiczenia kinestezji artykulacyjnej

Wydrukuj plik:

Gra na punkty– każdy z graczy idzie do mety w swoim tempie. Za każdym razem, gdy zatrzyma się na polu kończącym ruch, czyta zadanie oraz koloruje emotkę na swojej karcie ćwiczeń. Wygrywa ten uczestnik gry, który po przejściu całej gry i dotarciu do mety będzie miał najwięcej pokolorowanych emotek:)

różnicowanie szeregów - ćwiczenia kinestezji artykulacyjnej

Wydrukuj plik:

Karta ćwiczeń może stanowić doskonały materiał powtórzeniowy. Zawiera ćwiczenia w obrębie wszystkich głosek z szeregu szumiącego i syczącego. Została uzupełniona o zasady gry oraz instrukcję do samodzielnej pracy w domu.

karta ćwiczeń kinestezji artykulacyjnej w obrębie szeregu szumiącego i syczącego domologo

Polecam również ćwiczenie kinestezji artykulacyjnej z kropkami oraz inne gry planszowe z emotkami!!

Owocnych ćwiczeń!

Ćwiczenia kinestezji artykulacyjnej znajdują się również w książkach: „Rymowanki do ćwiczeń kinestezji artykulacyjnej” T. Bogdańska, G. M. Olszewska, „Praca nad kinestezją artykulacyjną w obrębie szeregów: sz, rz, ż, cz, dż; ś, ź, ć, dź; s, z, c, dz; głosek: r, l” J. Falana- Kozłowska, pomoc „Słyszę i wymawiam. Ćwiczenia kinestezji artykulacyjnej”- Moje Bambino.

Obejrzano w sumie 11 549 razy, z czego dzisiaj 1 raz(y).

Dodaj komentarz