Pracując nad słuchem fonematycznym często korzystam z książki A. Maurer „Dźwięki mowy”. Zamiast kserować plik kartek dla każdego z dzieci przygotowałam zestaw zadań do wykonania w formie zabaw i układanek.
Rymujące roboty
To są roboty, które uwielbiają rymować. Każdy z nich otrzymuje pięć par słów. Z pośród nich wybieramy tylko takie pary słów, które się ze sobą rymują. Pozostałe pary słów odkładamy na bok.
Zaznaczamy takie samo
Na karcie zaznaczamy takimi samymi koralikami słowa, które zaczynają się na taką samą głoskę.
Zadania do losowania
Kolejno losujemy kolorowe zadania z naklejonymi parami obrazków. Pozostawiamy na stole tylko takie obrazki, które rozpoczynają się tą samą głoską. Obrazki nie spełniające tego kryterium odkładamy na bok.
Ukryj to, co nie pasuje
Zestaw obrazków wycinamy dookoła. Nacinamy tylko obrazki po prawej stronie. Tak przygotowaną kartę naklejamy na kolorową kartkę papieru w taki sposób, by obrazki po prawej stronie pozostały wolne.
Zadanie polega na zagięciu/schowaniu obrazków, które nie kończą się na tą samą głoskę.
Loteryjka
Dokładamy obrazki rozpoczynające się na określoną głoskę a dodatkowo wymyślamy kolejne słowo rozpoczynającego się na wybrany dźwięk. Na przykład: żółw rozpoczyna się na głoskę [ż] tak jak żaba, dodatkowo na [ż] rozpoczyna się słowo: żmija.
Powyższe pomysły można zastosować do różnych ćwiczeń słuchu fonematycznego: rymujące się słowa, rozpoczynające na określoną głoskę, kończące na określoną głoskę, liczbę sylab, głosek.
Zadania zostały przygotowane w oparciu o książkę A. Maurer „Dźwięki mowy”, którą gorąco polecam!