Walentynkowe ćwiczenia logopedyczne

Zapraszam do zapoznania się z kilkoma propozycjami ćwiczeń oddechowych o tematyce walentynek. Ćwiczenia oddechowe są doskonałym sposobem na rozgrzewkę i rozpoczęcie zajęć logopedycznych.

Dmuchadełko z serduszkiem

Dmuchadełko to około 2 cm fragment rolki po papierze toaletowym, wykałaczka oraz dwa wycięte i sklejone serca z papieru. Dzięki sile oddechu serduszko zaczyna wirować.

logopedia walentynki

Aby wprawić serduszko w ruch, należy mocno na nie dmuchnąć – ale nie centralnie – tylko na jedną jego stronę. Otwory w rolce po papierze toaletowym, w których umieszczona jest wykałaczka, powinny pozwalać na jej swobodny ruch.

zajęcia logopedyczne walentytnki

Krótki filmik obrazujący działanie dmuchadełka:

Przenoszenie serduszek przy pomocy słomki

Przenoszenie drobnych przedmiotów przy pomocy słomki to aktywność znana i lubiana przez dzieci. Tu wykorzystałam serduszka zrobione dziurkaczem ozdobnym. Dodatkowo, trzeba posegregować serduszka dzieląc je na dwa kolory. By ćwiczenie było bardziej treściwe, można poprosić o podniesienie czubka języka na wałek dziąsłowy, tyle razy, ile jest czerwonych serduszek [lub inne ćwiczenie artykulacyjne, w zależności od potrzeb dziecka].

przenoszenie drobnych przedmiotów przy pomocy słomki

Strzała amora

W tym zadaniu ćwiczymy siłę wydechu – zadaniem dziecka jest takie dmuchnięcie w słomkę, by papierowa strzała umieszczona na jej końcu poleciała.

walentynki logopedia

Szczegóły wykonania walentynkowej strzały amora na stronie: ekodziecko.com.

W podanych ćwiczeniach użyłam prawdziwych słomek zrobionych ze słomy.

Podziel się z innymi!