Babie lato – ćwiczenie oddechowe z pająkiem

Jesień to czas unoszących się w powietrzu nici babiego lata. Te łatwe do zaobserwowania zjawisko, można wykorzystać do przygotowania znakomitej zabawy oddechowej. Wystarczy narysować na papierowym kółeczku wyciętym dziurkaczem ozdobnym pajączka, dokleić do niego cienką nitkę [użyłam taśmy samoprzylepnej oraz zwykłej nici do szycia] i można brać się do pracy!

Babie lato - ćwiczenie oddechowe

Przebieg zabawy

Babie lato, to cienkie nici pajęczyny, na których podróżują młode pająki. Weź nić z pajączkiem i spróbuj przenieść go z jednego miejsca na drugie [od jednej ściany sali, do drugiej lub od drzwi wejściowych, do okna]. Pajączek podróżuje tylko wtedy, gdy unosi go podmuch wiatru:) Nabierz powietrze nosem i delikatnie dmuchaj na pajączka. Gdy dmuchasz i pajączek wychyla się na nici, idź powolnym krokiem. Gdy zabraknie Ci oddechu, zatrzymaj się, ponownie nabierz powietrze nosem i znowu, spokojnie dmuchaj na pajączka. Bierz głęboki oddechy i dmuchaj długo, a przede wszystkim delikatnie. Idź powoli i ostrożnie, by pajączkowi nie zakręciło się w głowie i nie stracił swojej nici.

To zadanie można wykorzystać zarówno w pracy nad prawidłową artykulacją głosek: [p], [k] oraz [cz] jak i w terapii jąkania. Gdy pracujesz nad prawidłową artykulacją, wymawiaj ćwiczoną głoskę [p] lub [cz] tuż przy pajączku zawieszonym na nici, w taki sposób, by poruszyć nim.

Sama zabawa będzie świetnym elementem jesiennych zajęć grupowych. Możesz też ją wykorzystać na zajęciach indywidualnych. Jeśli potrzebujesz jednocześnie poćwiczyć pozycję spoczynkową języka, rysowanie po śladzie i mieć wklejkę do zeszytu, wykorzystaj zamieszczoną poniżej kartę pracy. Jedna z kart jest nieco łatwiejsza, druga ma trochę więcej rysowania i mniejszego pajączka.

Dobrej zabawy i owocnej pracy!

Obejrzano w sumie 1 351 razy, z czego dzisiaj 1 raz(y).


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz