Wyrażenia dźwiękonaśladowcze z głoską [k]- gra

Bardzo prosta logopedyczna gra planszowa mająca na celu wprowadzenie głoski [k] w wyrażeniach dźwiękonaśladowczych. Do zabawy potrzebna jest plansza zawierająca kolorowe obrazki ilustrujące różne dźwięki, kolorowa kostka z gry „Tęcza” oraz kilkanaście kolorowych guzików- potrzeba tyle kolorów guzików, ilu będzie uczestników gry.

Na początku zabawy należy upewnić się, że dziecko zna nazwy obrazków oraz wszystkie przyporządkowane do nich odgłosy. W tym celu należy nazwać obrazki, zaprezentować dziecku wyrażenia dźwiękonaśladowcze oraz poprosić o powtórzenie.

Przebieg gry:

Rozdajemy wszystkim graczom guziki w wybranych przez nich kolorach. Ustalamy kolejność oraz wybieramy pierwszego gracza.

Dziecko rzuca kostką, wybiera obrazek wg koloru jaki wylosował, nazywa go i prezentuje dźwięk do niego pasujący a następnie zaznacza obrazek guzikiem.

Uczestnicy zabawy kolejno zaznaczają swoimi guzikami wybrane obrazki aż do ich wyczerpania.

Wersja dla młodszych dzieci:

Dorosły wybiera kolor na przykład zielony i mówi: Żaba jest zielona, robi „kum-kum”. Znajdź drugi obrazek, który ma taki sam kolor.

I tak kolejno do wyczerpania obrazków. Następnie, aby zwielokrotnić liczbę powtórzeń, można poprosić dziecko aby to ono pierwsze wybierało obrazki.Zapewne będzie dużo śmiechu, jeśli się pomylimy co do koloru lub dźwięku 😉

 

Miłej zabawy!!

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *