Zabawy z obrazkami z głoską [ś] dla młodszych dzieci

Zapraszam do zapoznania się z kilkoma propozycjami zabaw dla młodszych dzieci, z obrazkami zawierającymi w swoich nazwach głoskę [ś]. Moje ulubione zadania to proste i uniwersalne ćwiczenia, które z powodzeniem można wykorzystać w pracy nad różnymi głoskami. Dzięki nim praca nad określoną głoską nie będzie nudną i żmudną koniecznością a radosną zabawą. Zapraszam do zapoznania się z wybranymi zabawami z obrazkami z młodszymi, nieczytającymi jeszcze dziećmi.

Obrazki ukryte w kopertach

Do tej zabawy potrzebne są kolorowe koperty [gotowe lub zrobione z kolorowego papieru ksero] z wyciętą na środku dziurką. Wkładamy do koperty obrazek a zadaniem dziecka jest rozpoznanie, na podstawie widzianego fragmentu, co on przedstawia.

głoski ciszące, zabawy dla młodszych dzieci

Memo – domek

Kiedyś uszyłam mojemu dziecku domek do zabawy w zapamiętywanie, co jest ukryte pod okienkiem [Logopedię kończyłam na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, w czasach gdzie bardzo dużo zajęć oraz praktyki odbywały się pod okiem prof. Jagody Cieszyńskiej- stąd wiele ćwiczeń jest inspirowanych elementami Metody Krakowskiej].

Obrazki użyte do tej zabawy przedstawiają zwierzątka oraz misia a zadaniem dziecka jest: 1. zapamiętanie 2. odgadnięcie kto, gdzie śpi 3. wypowiedzenie zadania: Miś śpi tu. Łoś śpi tu…

głoska [ś] dla młodszych dzieci, ciszące zabawy

Gra w kręgle

Zalaminowane obrazki umieszczamy na klamerkach do bielizny. Zadaniem dziecka jest zbicie “kręgla” i wypowiedzenie nazwy obrazka. Po prawidłowym wypowiedzeniu słowa, dziecko zabiera obrazek jako punkt, a na jego miejscu umieszcza nowy. Zabawa toczy się do wyczerpania obrazków. Najprzyjemniej gra się w 2 – 3 osoby.

zabawa z obrazkami kręgle logopedia

Łowienie rybek

Na początku szykujemy rybki: ja moje wycięłam z papieru, obrysowałam czarnym markerem i zalaminowałam. Służą doskonale! Obrazki umieszczamy przy pomocy spinacza biurowego i właśnie on jest elementem, który przyciąga magnes umieszczony na końcu wędki. Gra polega na łowieniu rybek, nazywaniu obrazków i układaniu z nimi zdań.

ślimak, siodło, ryś, miś, świeca, huśtawka, głoski ciszące, łowienie rybek

Skaczące zajączki

Zajączki to zabawki z kinder niespodzianki. Po naciśnięciu na grzbiet podskakują. Zabawa z nimi polega na zbieraniu obrazków na które skoczył zajączek i nazywaniu ich. To jedno z bardziej lubianych zadań przez młodsze dzieci. Mam jeszcze kolorowe, skaczące żabki. Taka zabawa to jednocześnie świetny trening dla małych paluszków. Obrazki użyte w tym zadaniu to Zagadki Smoka Obiboka.

Zabawy z obrazkami z głoską [ś] dla młodszych dzieci

Losowanie jajeczek

Obrazki z ćwiczoną głoską umieszczamy w zamykanych jajeczkach po kinder niespodziankach, wkładamy do pudełka, dokładamy kolorowe pompony, piórka lub inne stymulujące zmysł dotyku skarby i losujemy. Zadaniem dziecka jest wybór jajeczka, otworzenie go i nazwanie obrazka. Obrazki można również kolorować a następnie przyklejać do zeszytu.

Zabawy z obrazkami z głoską [ś] dla młodszych dzieci, miś

Mikrofon

Do tej zabawy potrzeby jest mikrofon dający echo. Mój działa na baterie, ma kilka opcji zmieniających dźwięk i do tego przy mówieniu świeci. Mówienie z takim mikrofonem to prawdziwa gratka, zwłaszcza dla dziewczynek:) Korzystam z niego również przy pracy nad jąkaniem.

Zabawy z obrazkami z głoską [ś] dla młodszych dzieci

Nazywanie obrazków z pacynką

To najprostsze z zadań ale dające wiele radości maluchom. Zakładamy dziecku na palec małą pacynkę i ona pomaga ładnie nazywać obrazki.

głoski ciszące, trudności z wymową

Mam nadzieję, że mój zestaw pomysłów na to jak się bawić obrazkami zainspiruje i wzbogaci Waszą pracę z dziećmi.
Miłej zabawy i owocnych ćwiczeń!

Inne ciekawe pomoce do zajęć logopedycznych, znajdziesz w naszym sklepie:

Obejrzano w sumie 1 896 razy, z czego dzisiaj 1 raz.


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę