Ćwiczenie oddechowe – bałwanek w koszulce na dokumenty

Połączenie pracy plastycznej z ćwiczeniem oddechowym kształtującym właściwy tor oddechowy u dzieci. Motywem przewodnim jest bałwanek stojący pośród wirującego śniegu. To zadanie znakomicie sprawdzi się jako domowa zabawa oddechowa lub element profilaktycznychgrupowych zajęć logopedycznych

Na początku należy przygotować [narysować lub pokolorować gotowy szablon] postać bałwanka, a następnie wyciąć go i nakleić na niebieskiej kartce papieru. Kartkę wkładamy do koszulki na dokumenty, wsypujemy dwie garści dużych kulek styropianowych i zaklejamy koszulkę szeroką taśmą samoprzylepną.

Słomkę, przez którą dzieci będą dmuchać, należy zabezpieczyć zszywaczem biurowym. Zapobiegnie to przypadkowemu wciągnięciu przez dziecko kulki styropianowej – jeśli trafi się mniejsza niż oczekiwane.

W górnej części koszulki robimy nożyczkami otwór w którym umieszczamy słomkę.

Cała zabawa polega na dmuchaniu przez słomkę do koszulki i robieniu zamieci śnieżnej. Powietrze zawsze nabieramy nosem a wypuszczamy buzią – to podstawowa do opanowania umiejętność.

Możemy dmuchać długo i delikatnie wydłużając w ten sposób fazę wydechową, lub krótko i mocno. Potem trzeba koszulkę położyć na czymś płaski, przycisnąć rękami i wypuścić powietrze. Nie należy nadmuchiwać pracy jak balonik, bo kulki wpadają za niebieską kartkę i nie da się ich potem wyjąć:)

Wydawałoby się, że to zadanie jest banalne, ale całkiem sporo dzieci ma problem z poprawnym wykonaniem ćwiczenia. Mam nadzieję, że taki trening przyniesie zarówno korzyści terapeutyczne jak i sprawi dzieciom moc radości. Zachęcam do zabawy!

Podziel się z innymi!


Podziel się z nami :)
Pomóż nam pisać wartościowe treści!

Postaw mi kawę