Ćwiczenie oddechowe – bałwanek w koszulce na dokumenty

Połączenie pracy plastycznej z ćwiczeniem oddechowym kształtującym właściwy tor oddechowy u dzieci. Motywem przewodnim jest bałwanek stojący pośród wirującego śniegu. To zadanie znakomicie sprawdzi się jako domowa zabawa oddechowa lub element profilaktycznychgrupowych zajęć logopedycznych.

Na początku należy przygotować [narysować lub pokolorować gotowy szablon] postać bałwanka, a następnie wyciąć go i nakleić na niebieskiej kartce papieru. Kartkę wkładamy do koszulki na dokumenty, wsypujemy dwie garści dużych kulek styropianowych i zaklejamy koszulkę szeroką taśmą samoprzylepną.

Słomkę, przez którą dzieci będą dmuchać, należy zabezpieczyć zszywaczem biurowym. Zapobiegnie to przypadkowemu wciągnięciu przez dziecko kulki styropianowej – jeśli trafi się mniejsza niż oczekiwane.

Ćwiczenie oddechowe - bałwanek w koszulce na dokumenty

W górnej części koszulki robimy nożyczkami otwór w którym umieszczamy słomkę.

bałwanek dyi

Cała zabawa polega na dmuchaniu przez słomkę do koszulki i robieniu zamieci śnieżnej. Powietrze zawsze nabieramy nosem a wypuszczamy buzią – to podstawowa do opanowania umiejętność.

bałwanek ćwiczenie oddechowe

Możemy dmuchać długo i delikatnie wydłużając w ten sposób fazę wydechową, lub krótko i mocno. Potem trzeba koszulkę położyć na czymś płaski, przycisnąć rękami i wypuścić powietrze. Nie należy nadmuchiwać pracy jak balonik, bo kulki wpadają za niebieską kartkę i nie da się ich potem wyjąć:)

Ćwiczenie oddechowe - bałwanek w koszulce na dokumenty

Wydawałoby się, że to zadanie jest banalne, ale całkiem sporo dzieci ma problem z poprawnym wykonaniem ćwiczenia. Mam nadzieję, że taki trening przyniesie zarówno korzyści terapeutyczne jak i sprawi dzieciom moc radości.

Zachęcam do zabawy!

Obejrzano w sumie 1 573 razy, z czego dzisiaj 1 raz(y).


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę