ZOOminki – ćwiczenia usprawniające mowę – recenzja

„ZOOminki – ćwiczenia usprawniające mowę” to program komputerowy firmy Komlogo wspomagający terapię mowy. Program jest przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym, ale można go również z powodzeniem używać do pracy ze starszymi uczniami.

Program “ZOOminki” w terapii logopedycznej można wykorzystać na różnych etapach pracy terapeutycznej: na etapie usprawniania aparatu artykulacyjnego, fonacyjnego i oddechowego, przygotowania do wywołania wadliwie realizowanych głosek oraz urozmaicenia i uatrakcyjnienia procesu terapii logopedycznej a także jako nagrodę na zakończenie zajęć. Praca z komputerem zwykle jest bardzo motywująca dla wielu dzieci i zwykłe ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, przy stoliku postrzegane jako monotonne, już w pracy z komputerem są traktowane jako nagroda i bodziec do zwiększenia wysiłku. Oczywiście efekt nowości u jednych dzieci utrzymuje się na kilku zajęciach prowadzonych z wykorzystaniem programu a u innych mija szybciej.

Program zawiera następujące rodzaje ćwiczeń:

 • ćwiczenia warg, języka, podniebienia miękkiego, żuchwy,
 • ćwiczenia oddechowe,
 • ćwiczenia fonacyjne,
 • ćwiczenia dłoni.

Zadania są przeznaczone dla 3 grup wiekowych:

 • dla dzieci do końca 4-go roku życia,
 • do końca 5-go roku życia,
 • dla dzieci mających 6 lat i więcej.

Ćwiczenia mają na celu przygotowanie do wypowiadania konkretnych głosek:

 • s, z, c, dz, sz, ż, cz, dź, r, l, k, g, t, d, n, f, w, a, o, u ,e ,e y, ą, ę.

Według producenta program można stosować w różnych typach zaburzeń:

 • seplenienie międzyzębowe,
 • seplenienie boczne,
 • za krótkie wędzidełko podjęzykowe,
 • opóźniony rozwój mowy,
 • dyslalia wieloraka.

Proponowane ćwiczenia zostały przypisane do 119 zwierząt będących ikonami wykonywanych zadań. W każdym zadaniu znajduje się instrukcja wykonania ćwiczenia, krótki film wideo przedstawiający sposób wykonania zadania przez dziecko a także przez osobę dorosłą [tu można dokonać wyboru aktora: dziecka lub dorosłego], obrazek ilustrujący zwierzę będące motywem przewodnim ćwiczenia. Dzieci, z którymi pracowałam na tym programie, wybierały filmy z osobą dorosłą w roli głównej. Oprócz tego w programie zamieszczone zostały dodatkowe informacje na temat każdego ze zwierząt oraz dołączono historyjki przeplatane ćwiczeniami.

Praca z programem wzbogaca jednocześnie ogólną wiedzę dziecka o zwierzętach, pozwala zapoznać się z ich obrazem, zawiera też ciekawostki na ich temat. Grafika programu jest prosta i czytelna, spójna z innymi produktami firmy Komlogo.

Przystępując do pracy z programem możemy dokonać wyboru ćwiczeń dostosowanych do terapii konkretnych głosek. Niestety dokonywanie wyboru preferowanych ćwiczeń jest utrudnione, ponieważ wiele elementów zaznacza się jednocześnie, w związku z tym – jak dla mnie- otrzymujemy zbyt długą listę ćwiczeń.

Bardzo interesującym elementem programu jest zestaw ćwiczeń dłoni. Praca nad sprawnością dłoni jest istotnym elementem terapii logopedycznej pozytywnie wpływającym na czas trwania oraz końcowy efekt terapii.

Zakupiony program obejmuje licencję jednostanowiskową na użytkowanie programu na jednym komputerze.

Niewątpliwą zaletą opisanego produktu jest przystępna cena, niewygórowane wymagania sprzętowe, łatwość instalacji oraz obsługi programu. To czyni program atrakcyjnym elementem wyposażenia gabinetu logopedycznego.

Podziel się z innymi!