Walentynkowe wyścigi – uniwersalna gra logopedyczna

Wyjątkowe okazje wymagają wyjątkowej oprawy! Do takich zdarzeń należą walentynki. Trudno w tym dniu prowadzić zwykłe zajęcia logopedyczne, ale szkoda też tracić czasu na aktywności, które nie wspomagają dziecka w rozwoju.

Co zrobić, by przeprowadzić wartościowe zajęcia? Dopasowane do potrzeb każdego dziecka, ale bez czasochłonnych przygotowań?

Ja stawiam na uniwersalną grę – walentynkowe wyścigi!

Elementy gry mieszczą się na dwóch stronach wydruku, plik do pobrania znajduje się w załączeniu.

Walentynki - uniwersalna gra logopedyczna

Wydrukuj plik:

Aby przygotować grę należy wydrukować postaci oraz walentynkowe prezenty dla nich. Najlepiej użyć bloku technicznego. Wszystkie elementy wycinamy, postaci składamy wzdłuż linii przerywanych a następnie spinamy na środku spinaczem biurowym. Ułatwi to nam przechowywanie materiałów, bo po rozłożeniu elegancko zmieszczą się do teczki lub koszulki na dokumenty. Walentynkowe prezenty naklejamy na plastikowe nakrętki – są to nasze pionki. Najładniej prezentują się na białych.

Do gry będzie nam też potrzebna jedna kostka oraz obrazki [po 10 – 12 sztuk na osobę] zawierające w swojej nazwie ćwiczoną przez dziecko głoskę. Mogą to być obrazki z gry memo, loteryjki lub innej gry logopedycznej. Na załączonym zdjęciu widać obrazki z głoską [c] z gry: “Sowa gra w słowa”. Każde dziecko może mieć inne obrazki, więc proponowana gra świetnie sprawdzi się w warunkach przedszkolnych i szkolnych, gdzie w grupkach mogę się pojawić dzieci z różnymi wadami wymowy.

Walentynkowe wyścigi – przebieg gry

Postaci ustawiamy na środku stołu, każdy z graczy układa do postaci drogę z 10 [12] obrazków. Na dole drogi szykuje 5 walentynkowych prezentów, są to pionki. Gracze kolejno rzucają kostką. Po drodze z obrazków poruszają się kolejnymi prezentami, odliczając tyle obrazków, ile wypadło oczek na kostce.

Jeśli droga liczy 10 obrazków a gracz wyrzucił w pierwszej turze 6 oczek, w drugiej turze 5 oczek, to jego pionek w dwóch ruchach znalazł się u celu. To jedno oczko z drugiego rzutu przepada. W następnej kolejce bierze kolejny pionek [walentynkowy prezencik] i pokonuje drogę do postaci.

Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dostarczy wszystkie prezenciki do swojej postaci. Za każdym razem trzeba nazywać mijane obrazki, wtedy gra staje się ćwiczeniem logopedycznym🙂 Z ostatnim obrazkiem, na którym zatrzymał się pionek można ułożyć zdanie.

Zapraszam również do zapoznania się z moim innym pomysłem na grę “Pingwiny” – jest ona bardzo podobna w swojej konstrukcji do tej gry i świetnie wpisuje się w zimowe zajęcia. O ile w walentynkowych wyścigach mamy wszystkie elementy gry przygotowane do wydruku, o tyle w pingwinach potrzebujemy kilku figurek pingwinów:)

Polecam także inne ciekawe propozycje wartościowych ćwiczeń logopedycznych związanych z walentynkami.

Walentynkowe serdeczności <3

Radosnej zabawy i owocnych ćwiczeń:)

Zapraszam też do sklepu domologo, gdzie znajdziesz inne ciekawe pomoce do zajęć:

Wśród różnych tematycznych drabin, znajduje się również drabina walentynkowa. Serdecznie polecam!

Obejrzano w sumie 1 707 razy, z czego dzisiaj 1 raz.


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz