Uniwersalna plansza do gry

Lubię pracować wprowadzając dzieciom na cotygodniowych spotkaniach małą nowość uatrakcyjniającą zajęcia logopedyczne. Staram się zaskakiwać drobiazgami i sprawiać, by dzieci czekały na kolejne zajęcia. Moi podopieczni bardzo lubią gry – te które mamy są już zdecydowanie „ograne” więc przygotowałam uniwersalne plansze do gry, które można zastosować do dowolnych, małych obrazków.

Do proponowanej aktywności potrzebne są: kilka plansz do gry wydrukowanych na kolorowych kartkach, kostka do gry i zestaw małych obrazków zawierających w swojej nazwie słowa z ćwiczonymi przez dzieci głoskami.

Główną zaletą tego ćwiczenia jest możliwość dostosowania zadania do indywidualnych potrzeb każdego z uczestników poprzez dobór obrazków używanych w zadaniu. Tak więc, można mieć kilkoro dzieci z różnymi wadami wymowy jednocześnie na zajęciach i dostosować grę, do etapu pracy terapeutycznej i potrzeby dzieci.

Zasady gry:

Każdy z uczestników gry wybiera sobie kolor planszy do gry oraz kostkę, następnie dzieci wybierają obrazki spośród przygotowanych i układają rewersem do góry na planszy. Każdy z graczy kolejno rzuca kostką i odwraca obrazek znajdujący się na wylosowanym numerze. Jeśli obrazek jest już odkryty – traci ruch. Wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy odkryje wszystkie obrazki.

Obrazki można zbierać z planszy w ten sam sposób – poprzez wylosowanie ich przy pomocy kostki i układać zdania z nazwami obrazków. Tym sposobem dwukrotnie ćwiczymy słówka a poza tym dzieci mają drugą możliwość na wygraną.

W powyższym ćwiczeniu użyłam obrazków z gry: „Psotne słówka”, które idealnie pasują do przygotowanej planszy.

Można również wykorzystać dwustronnych obrazki i odwracać z jednego koloru na drugi – na zdjęciu obrazki z gry „Loteryjka obrazkowa gra logopedyczna”.

Plansze do gry najlepiej wydrukować na kolorowych kartkach – dzieci mają możliwość wyboru swojego ulubionego koloru.

Do planszy pasują obrazki z następujących gier:

Dobrej zabawy oraz owocnych ćwiczeń!

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz