Świąteczne rysowanki

Ostatnio bardzo lubię zadania, które dają dużo różnych możliwości. Są na tyle uniwersalne, by można je było z korzyścią zastosować w grupie dzieci. Świąteczne rysowanki należą właśnie do tego typu zadań.
Generalnie jest to ćwiczenie trenujące sprawność grafomotoryczną, przygotowane w klimacie świąt Bożego Narodzenia. Ale nie tylko! Na karcie pracy zostały zamieszczone cyferki, do których można przyporządkować dodatkowe zadania. Pomysły na zadania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Ćwiczenie polega na rzucie kostką i poprawieniu konturu obrazka znajdującego się powyżej kostki z liczbą oczek, która została wylosowana. Dla utrudnienia można wziąć dwie kostki: jedną zwykłą a drugą z kolorowymi kropkami i poprawiać obrazki takim kolorem, jaki wypadł na kolorowej kostce.
Gdy dziecko trafi na cyferkę, wykonuje zadanie. Zabawę prowadzimy tak długo, aż dziecko wykona wszystkie dodatkowe zadania oraz przynajmniej w jednej kolumnie zostaną poprawione kontury wszystkich obrazków.

Świąteczne rysowanki Boże Narodzenie terapia logopedyczna

Wydrukuj plik:

Poniżej prezentuję propozycje ćwiczeń artykulacyjnych, oddechowych oraz różnych innych aktywności do wykorzystania z tą kartą pracy.

Ćwiczenia artykulacyjne:
1 – czubkiem języka pokoloruj na niby podniebienie na zielono, następnie narysuj czerwoną kokardkę;
2 – czubkiem języka pokoloruj na niby podniebienie na granatowo, następnie narysuj żółtą gwiazdkę;
3 – czubkiem języka pokoloruj na niby podniebienie na brązowo, następnie narysuj oczka i uśmiech piernikowego ludzika;
4 – czubkiem języka narysuj na podniebieniu duże kółko i trzy małe kółeczka – to są bombki;
5 – przyklej cały język do podniebienia a potem kląskaj językiem, jak pędzący renifer kopytkami;
6 – czubkiem języka dotknij każdego ząbka u góry, jakbyś liczył gałązki choinki.

Ćwiczenia oddechowe:
1 – nabierz powietrze nosem i wypuść ustami;
2 – nabierz powietrze nosem pogłębiając oddech i wypuszczaj długo ustami;
3 – udawaj, że wąchasz pierniczka – pokaż, jak rozkoszujesz się pięknym zapachem i jaką masz minę, gdy trafi się nieprzyjemny zapach;
4 – nabierz powietrze do buzi, aż policzki będą wyglądały jak bombka – spróbuj nabrać powietrze do jednego policzka, do drugiego, pod górną wargę i pod dolną wargę;
5 – pokaż, jak oddycha zmęczony biegiem renifer a następnie pokaż, jak spokojnie oddycha po odpoczynku, biorąc głębokie wdechy do brzucha;
6 – stań prosto, złóż ręce nad głową, kierując palce ku górze [wyglądasz jak choinka;) ] wdychaj powietrze przez nos i patrz jak porusza się Twój brzuch podczas oddychania.

Można również jako zadania przygotować różne inne aktywności, na przykład: zawiązanie prawdziwej kokardki, jedno zadanie z PUS-ów z książeczki “Od gwiazdki do bajki”, budowanie zasobu słów z piernikowym ludzikiem, świąteczna krzyżówka, czytanie i słuchanie ze zrozumieniem, zadanie z choinką. Oczywiście można dowolnie dobierać zadania w zależności od potrzeb dziecka!

Dobrej zabawy i owocnych ćwiczeń!

Obejrzano w sumie 5 429 razy, z czego dzisiaj 1 raz(y).


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz