Prezenty od Mikołaja

W tygodniu, w którym wypadają mikołajki prowadzę zajęcia logopedyczne w asyście św. Mikołaja! Oprócz prezentowanych wcześniej zadań z Mikołajem proponuję dzieciom inne aktywności związane tematycznie zarówno z osobą Mikołaja jak i prezentami, które przynosi.

1. Nauka wiązania kokardek

Z badań wynika, że poprawa sprawności manualnej u dzieci wpływa korzystnie również na sprawność artykulacyjną. Zatem w ramach zajęć logopedycznych, na zrobionych z tektury prezentach, trenujemy naukę wiązania kokardek. To bardzo trudna umiejętność – maluchy mogą tylko zawiązać supełek, starsze powinny potrenować i opanować ją. Jeśli nie na zajęciach, to w domu. W końcu to super sprawa zostać w przyszłości pomocnikiem św. Mikołaja! A bez kokardek na prezentach raczej się to nie uda:)

prezenty od Mikołaja nauka wiązania kokardek

2. Czytanie sylab umieszczonych w prezentach

W zwykłych kształtach z kolorowymi kokardkami zapisujemy sylaby nad którymi aktualnie pracujemy. Zadaniem Mikołaja jest odczytanie sylab. W prezentach można również zapisać logotomy lub słowa – wszystko to, czego dziecko potrzebuje i nad czym pracuje. W tym zadaniu dziecku może towarzyszyć pacynka Mikołaja.

prezenty od Mikołaja czytanie sylabami zajęcia logopedyczne

3. Zadanie z prezentami PUS

Do zajęć z prezentami pasuje też zadanie z książeczki Od gwiazdki do bajki 2 z serii PUS. Zadanie polega na dopasowaniu prezentu do kształtu i koloru figury geometrycznej. Starsze dzieci mogą skupić się na czytaniu i dopasowaniu schematu imion dzieci, młodszym wystarczy dopasowanie kształtów prezentów. Ja trenuję to również z dziećmi w czasie nauki wymowy głosek: [cz] – paczka, [z] i [r] – prezent. Wtedy skupiam się na wpleceniu w to ćwiczenie wypowiadania zdań opisujących następujące po sobie rozwiązania.

prezenty od Mikołaja zajęcia logopedyczne pus

4. Uniwersalne prezenty

Jako że systematycznie prowadzę z moimi podopiecznymi zeszyty do zajęć logopedycznych staram się dołożyć również w nich uniwersalne zadanie dopasowane tematycznie do aktualnych wydarzeń. W tygodniu z Mikołajem mogą to być na przykład takie prezenciki, do których można wkleić obrazki lub zapisać słowa. Do przygotowanych prezentów będą pasowały między innymi obrazki z książeczek z głoską. Obrazki można też po prostu narysować.

prezenty od Mikołaja zajęcia logopedyczne grudzień

Po pokolorowaniu kokardek bardzo fajnie prezentuje się ta strona w zeszycie!

prezenty od Mikołaja zajęcia logopedyczne

5. Samodzielne rysowanie prezentów

Najbardziej uniwersalną i najprostszą do przygotowania aktywnością jest samodzielne rysowanie przez dziecko prezentów w worku św. Mikołaja. W zależności od potrzeb dziecka i jego umiejętności językowych proponuję rysowanie wymarzonych prezentów LUB prezentów z ćwiczoną głoską – zaznaczam, że to nie są prezenty dla dziecka, tylko rodzaj treningu w wymyślaniu:) Dla koloru dodałam fragment wycięty z ulotki z Mikołajem! Świetnie się wpasował do naszego zadania.

mikołaj, logopedyczne pomoce

To zadanie stanowiło pracę domową! Każdą pracę domową sprawdzam, odpytuję z niej i stawiam w nagrodę pieczątkę:) To pomaga mi zmotywować dziecko do pracy w domu a rodzicowi daje usystematyzowany materiał do ćwiczeń.

Mam nadzieję, że Mikołaj spełnił wszystkie marzenia: Wasze i Waszych dzieci:)

Obejrzano w sumie 3 970 razy, z czego dzisiaj 1 raz.


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz