Piernikowa gra

Okres przedświąteczny to dobry moment na przeprowadzenie wyjątkowych ćwiczeń. Dziś zapraszam do zabawy z piernikami:) Przygotowana przeze mnie Piernikowa Gra, to bardzo intensywne ćwiczenie, mające na celu trening w jasnym i precyzyjnym formułowaniu wypowiedzi, określaniu położenia przedmiotów w przestrzeni a także stosowaniu się do usłyszanej instrukcji.
Wbrew pozorom, to trudne zadanie, raczej dla nieco starszych uczniów, choć stosując inne zasady można bawić się w tą grę również z przedszkolakami.

pierniczki zajęcia logopedyczne Boże Narodzenie

Wydrukuj grę korzystając z zamieszczonego poniżej pliku:

Gra składa się z zestawu 6 różnych pierniczków, w tym Piernikowego Ludzika oraz 18 kart z wzorami ułożenia pierników w przestrzeni. Wzory są podzielone na 3 poziomy trudności. Gra mieści się na 6 stronach formatu A4. Najlepiej jest wydrukować ją na grubszym papierze. Duże pierniczki trzeba wydrukować tyle razy, aby każdy z uczestników zabawy miał swój kompletny zestaw pierniczków. Karty z wzorami oraz pierniki wycinamy. Trzeba uważać z choinką, bo jest najdelikatniejsza [ja swoje pierniki wycięłam z małym zapasem].

Zasady gry dla starszych dzieci:

Liczba uczestników: 2 lub więcej. Każda osoba biorąca udział w grze musi mieć własny zestaw pierniczków.
Zabawę zaczyna najstarszy gracz – losuje kartę z wzorem ułożenia pierników i trzyma ją w taki sposób, aby nikt poza nim jej nie widział. Wymienia jakie pierniczki są potrzebne, a następnie dyktuje sposób ich ułożenia. Należy zacząć od Piernikowego Ludzika i określać położenie pozostałych elementów względem niego.
Dla przykładu: Do ułożenia tego wzoru będą potrzebne – Ludzik, gwiazdka, choinka i prezent. Połóż Piernikowego Ludzika. Teraz połóż choinkę po lewej stronie ludzika. Nad ludzikiem połóż gwiazdkę, nad choinką – prezent.

pierniki zajęcia logopedyczne gra logopedyczna podążanie za instrukcją słowną

Pozostali gracze samodzielnie układają pierniczki, zgodnie z usłyszaną instrukcją. Gdy pierniczki są ułożone, należy porównać ich układ z wzorem.
Teraz następny gracz losuje kartę z wzorem i dyktuje sposób ułożenia pierników:)

Każda osoba, która jasno dyktuje ułożenie pierniczków, dobrze je układa i świetnie się przy tym bawi – WYGRYWA!

piernikowa gra zajęcia logopedyczne ćwiczenie ułożenia przedmiotów w przestrzeni

Zasady gry dla młodszych dzieci:

Maluchy – układają pierniczki patrząc na wzór.
Starszaki – zapamiętują wzór układ pierników a następnie układają go z pamięci. Oczywiście zapamiętanie 6 elementów to zdecydowanie za dużo, wystarczą wzory z 3 i 4 elementami. Aby ułatwić dziecku zapamiętanie układu pierniczków dobrze jest opisać ich rozkład w przestrzeni.

Komplet zawiera instrukcję oraz pierniczkowy napis – możesz go nakleić na kopercie. Proszę nie laminuj: szkoda Twojego czasu, rąk na wycinanie i zasobów; po prostu wydrukuj elementy na bloku technicznym:) Pomoże to chronić środowisko <3

Zajrzyj też do innych propozycji na zadania z pierniczkami!

Dobrej zabawy i owocnych ćwiczeń:)

Obejrzano w sumie 3 682 razy, z czego dzisiaj 1 raz.


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz