Pierniczki – układanka, sortowanie, memo

Kolorowe zadanie z pierniczkami w kształcie gwiazdek. Z jednego wzoru można przygotować aż trzy aktywności, dostosowane do możliwości dziecka: układankę, sortowanie według cech oraz najtrudniejsze zadanie – grę memo. Gra memo jest naprawdę trudna. Pierniczki są do siebie bardzo podobne, różnią się tylko drobnymi szczegółami. Mając na uwadze ilość prostych pomocy dla młodszych dzieci, ta będzie świetnym zadaniem dla nieco starszych dzieci.

Na początku wydrukuj kartę z pierniczkami: dwa razy – jeśli potrzebujesz tylko gry memo lub tylko układanki, trzy razy – jeśli potrzebujesz obu pomocy na raz.

Prosta układanka

Zadaniem dziecka jest dopasowanie pierniczków do wzoru. To zadanie będzie właściwe dla starszych przedszkolaków.

pierniczki - układanka

Sortowanie według cech

Zadaniem dziecka jest pogrupować pierniczki według obranej strategii. Można je podzielić z uwagi na kształt- 3 grupy, tak jak to zostało pokazane na zdjęciu, wygląd [ pełna gwiazdka, płatek śniegu], sposób lukrowania [mało lukru, większe obszary lukru] oraz obecność kolorowych ozdób. Ten ostatni sposób podziału można tylko zasugerować, pozostawiając dziecku swobodę w wykonaniu tego zadania. Grupowanie według cech to świetny trening myślenia.

pierniczki - sortowanie

Gra memo

To najtrudniejsza wersja pracy z tymi pierniczkami. Trzeba ją poprzedzić szczegółową analizą poszczególnych gwiazdek. Można zacząć od ułożenia par takich samych pierniczków, jeszcze nie w kontekście gry memo a zwykłej układanki. Następnie gramy w memo zgodnie z przyjętymi zasadami.

Jeśli możesz wydrukuj pierniczki na bloku technicznym i nie laminuj ich. Jeśli wydrukujesz na grubszym papierze, nie będzie trzeba podklejać pierniczków, by ich kształt nie prześwitywał przez papier. Poza tym pomoże to chronić środowisko a Tobie oszczędzi czasu i zasobów. Pomoc jest dostępna bezpłatnie, możesz ją więc wydrukować tyle razy, ile będzie to potrzebne:)

Zajrzyj też do innych propozycji zadań z pierniczkami, to świetny pomysł na zajęcia przeprowadzane w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie.

Dobrej zabawy i owocnych ćwiczeń!


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz