Logopedyczne darmowe gry on-line

W Internecie istnieje wiele bardzo dobrych stron oferujących darmowe gry logopedyczne. Zwykle na zajęciach proponuję dzieciom zadania z wykorzystaniem komputera jako nagrodę za pracę:) Dziś zachęcam do odwiedzenia moich ulubionych stron jako dodatkowego zajęcia – nastawionego na terapię – dla dzieci pozostających w domu.

Na pierwszym miejscu polecam serwis mimowa.pl, gdzie znajdziecie:

  • gimnastykę buzi i języka z wykorzystaniem kamerki – dziecko może obejrzeć jak wykonuje ćwiczenia na ekranie komputera;
  • dział zajmujący się seplenieniem – a więc szereg ciszący, syczący i szumiący;
  • reranie a w nim również ćwiczenia z głoską [L];
  • kappacyzm, gammacyzm oraz głoski [f, v, b, t];
  • wspieranie mowy – ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej, orientacji przestrzennej, spostrzegawczości, budowanie zasobu słownictwa i rozwijanie umiejętności językowych.

Dużym atutem tego programu jest możliwość wydrukowania materiałów dołączonych do poszczególnych ćwiczeń.

Drugim, bardzo ciekawym serwisem, z którego często oferuję dzieciom ćwiczenia, jest yummy.pl. W tym serwisie znajdziecie zadania wspierające terapię logopedyczną. Program jest podzielony na 3 części oferujące zadania dla przedszkolaków, uczniów i młodzieży. Z założenia służy nauce języków obcych: angielskiego, francuskiego i niemieckiego ale wersja polska stanowi świetne uzupełnienie terapii logopedycznej. W doborze ćwiczeń proponuję posługiwać się mapą strony – ułatwia to dobór ćwiczeń i nie rozprasza dziecka nadmiarem możliwości:) Moje ulubione to: ćwiczenia słowne, logiczne oraz poznawcze a także tematyczne: na Boże Narodzenie, Wielkanoc i Halloween.

Kolejny zbiór dobrych merytorycznie, darmowych ćwiczeń logopedycznych on-line można znaleźć na stronie: superbelfrzy.edu.pl Polecam wartościowe ćwiczenia przydatne w terapii rerania oraz seplenienia.

Wybiórczo – do terapii seplenienia przydadzą się ćwiczenia ortograficzne z głoską [rz/ż] w serwisie ortografka.pl. Zbiór zadań do ćwiczeń ortograficznych z możliwością logopedycznego podejścia:)

Dla młodszych dzieci polecam wybrane zadania na stronie minimini.pl – polecam szczególnie sortowanie, przeciwieństwa, na jaką literę, jakie zwierzę słyszysz, abecadło oraz zgadnij, co to…

Również dla przedszkolaków kilka ćwiczeń on-line oferuje strona eprzedszkolaki.pl. Raczej jako urozmaicenie niż na dłuższą pracę.

Znakomitym programem, przygotowanym przez profesjonalistów, doskonałym pod względem merytorycznym jest afast.pl. Program jest przeznaczony do terapii afazji sensorycznej, motorycznej i mieszanej. Ja stosuję go również jeszcze jako wsparcie w terapii dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz jego elementy w nauczaniu języka polskiego jako obcego.

Kolejnym wartym polecenia programem z grami edukacyjnymi jest pisupisu.pl Program przeznaczony dla przedszkolaków oraz uczniów. Dużo reklam – przez to nawigacja nieco utrudniona ale ciekawe i dobre merytorycznie zadania. Szczególnie polecam dla starszych uczniów zadania dotyczące omawianych lektur, gramatyczne oraz zabawy słowne.

Mam nadzieję, że moje propozycje urozmaicą i wzbogacą zbiór oferowanych dzieciom ćwiczeń i gier logopedycznych.

Edit:

Moje najnowsze odkrycie to platforma: wordwall.net dająca możliwość samodzielnego tworzenia pomocy zarówno do wydrukowania jak i interaktywnych. W zasobach znajduje się w tym momencie 253 ćwiczenia [30.III.2020 – 350 ćwiczeń] pod hasłem: logopedia. Wygląda obiecująco!

Polecam serdecznie!

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz