Dzień Pluszowego Misia to święto ukochanej przytulanki małych i nieco większych dzieci. Motyw misia można wykorzystać do wielu różnych aktywności. Poniżej zaprezentuję kilka wybranych pomysłów do zastosowania w terapii logopedycznej.
Czytanie ze zrozumieniem
Zadanie do czytania i kolorowania zgodnie z instrukcją. Dodatkowo zamieszczone zostały trzy ćwiczenia zachęcające do rozmowy.
Wydrukuj plik:
Bardzo ciekawym zadaniem jest wymienienie znanych dziecku bajek oraz książek, których głównym bohaterem jest miś. To świetny przyczynek do dyskusji, nie tylko kształtujący umiejętność wypowiadania się na zadany temat ale i pozwalający bliżej poznać dziecko:)
Historyjka obrazkowa o zagubionym misiu
Nie taka prosta i oczywista, a przez to bardzo wartościowa, historyjka obrazkowa o pluszowym misiu. Układanka pochodzi z pomocy “Und dann?” wydawnictwa Schubi. Bardzo lubię zawarte tam historyjki [jest ich 25, składają się z 5 do 7 elementów] i bardzo serdecznie je polecam.
Oprócz ułożenia i opowiedzenia proszę także o nadanie tytułu historyjce, wymyślenia dalszego jej ciągu lub tego, co wydarzyło się wcześniej.
Budowanie zasobu słownictwa z misiami
Dwie karty do wydrukowania dostępne do pobrania w artykule: Budowanie zasobu słownictwa z misiami. Ćwiczenie składa się z 12 zadań i każdemu poleceniu towarzyszy miś trzymający serduszko z zapisaną instrukcją. Po wysłuchaniu nazw trzech obiektów dziecko musi dokonać uogólnienia a następnie dopowiedzieć jeszcze dwa słowa z podanej kategorii znaczeniowej.
Praca nad głoskami
Jeśli dziecko pracuje nad popraną wymową jakiejś głoski można wykorzystać plansze do gry: Wyścigi z głoską oraz dodatek z misiami do wydrukowania, do ozdobienia planszy. Zamiast drukować misie można także wykorzystać pieczątki lub naklejki i ozdobić nimi planszę do gry…
Ćwiczenie grafomotoryczne
Rysowanie po śladzie postaci misia – do wyboru cztery stojące misie oraz cztery uśmiechnięte buzie miśków. Wzory do wydrukowania dostępne na stronie ekodziecko.com
Rysowanie po śladzie oraz kolorowanie miśków to przerywnik między trudniejszymi zadaniami lub ćwiczenie dla dzieci, które jeszcze potrzebują potrenować sprawność manualną. Ja zwykle proszę o poprawienie po śladzie a kolorowanie pozostawiam do domu.
To zadanie można wykorzystać również jako ćwiczenie pozycji spoczynkowej języka. W czasie pracy wystarczy zwrócić uwagę na ułożenie języka. Dziecko poprawia po śladzie fragment lub cały rysunek trzymając język na podniebieniu.
Układanka Misiu Zdzisiu
Malutka i bardzo tania układanka firmy Alexander. Zdecydowanie dla starszych dzieci, jeśli układają ją młodsze dzieci należy zrezygnować z układania w kwadracie, bo jest to bardzo trudne i czasochłonne. Zwykle stosuję ją na zakończenie ćwiczeń: dziecko układa a ja wpisuję pracę domową do zeszytu:)
Powyższe zadania to jedynie inspiracje i należy je potraktować wybiórczo. Prowadząc zajęcia trzeba przede wszystkim uwzględnić realne potrzeby i możliwości dziecka:)
Dobrej zabawy i misiowych ćwiczeń!
Ważna informacja: niektóre z linków podanych przy opisach to linki afiliacyjne. Jeśli uznasz, że dana pomoc przyda się również Tobie, a zakupu dokonasz klikając w podany link, zarobię niewielką prowizję. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami dla Ciebie.