Dzień Kropki

Zajęcia logopedyczne można wzbogacić o treści związane z aktualnie obchodzonymi świętami, zmianami pór roku lub obchodami świąt nietypowych. 15 września świętujemy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto, które w interesujący sposób można przystosować do przeprowadzenia bardzo atrakcyjnych zajęć logopedycznych. Wystarczy przygotować zapas kropek i gotowe! Z uwagi na dużą ilość potrzebnych kropek, do ich przygotowania używam dziurkaczy ozdobnych o wymiarach: kółko 2,5 cm i koło 3,7 cm.

zajęcia logopedyczne na dzień kropki

Dziurkacze przydają mi się do wielu elementów zajęć – to jedna z moich ulubionych pomocy.

Poniżej znajduje się zestaw propozycji ćwiczeń, które można wykorzystać w czasie zajęć logopedycznych z dziećmi. Oczywiście należy dokonać wyboru zadań, które będą odpowiednie do potrzeb i możliwości danego dziecka.

1. Ćwiczenie oddechowe + ćwiczenia artykulacyjne z kropkami

To najprostsze będzie najbardziej uniwersalne – przenosimy kropki za pomocą słomki. Jeśli użyjemy do tego celu dodatkowo papierowego talerzyka możemy przeprowadzić jednocześnie ćwiczenie artykulacyjne. Klikając w podany link znajdziesz szczegółowy opis ćwiczenia artykulacyjnego z kropkami.

dzień kropki zajęcia logopedyczne

A to drugi pomysł na ćwiczenie artykulacyjne, przygotowane w postaci wklejki do zeszytu. Plik do pobrania i wydruku znajduje się w artykule: Dzień Kropki – ćwiczenia artykulacyjne.

dzień kropki - ćwiczenia artykulacyjne

2. Aliteracje – ćwiczenie słuchu fonematycznego

Prowadzący wymienia kolejne lub wybrane litery alfabetu, dziecko podaje słowo rozpoczynające się na nie, przy jednoczesnym założeniu, że ta rzecz jest okrągła lub może być w kropki. Dla przykładu: A – arbuz, B – balonik, C – cukierek, D – dinozaur [może być w kropki], E – elf, F – farby…. Oczywiście nie trzeba przerabiać całego alfabetu, można wybrać głoski występujące w imieniu dziecka lub wymienić tyle głosek, ile dziecko ma lat.

3. Wyklejanie plasteliną kształtu

Kolejną propozycją jest wykonanie schematycznego rysunku obrazka, w którego nazwie jest ćwiczona aktualnie przez dziecko głoska i wyklejenie go kulkami plasteliny. Można poprosić o wypowiadanie sylab lub słów przy wyklejaniu każdej kropki plasteliną a następnie umieścić prace dzieci na wystawie. Wystawa prac zwykle bardzo motywuje do działania i sumiennej pracy.

dzień kropki, zajęcia logopedyczne, wyklejanie plasteliną

4. Ćwiczenie kreatywności

To świetne ćwiczenie polega na wymyślaniu czym może być kropka i takim dodaniu rysowanych elementów, by jak najlepiej zilustrować wybrane słowo. Młodszym dzieciom wystarczy samo wymyślenie, czym może być kropka a starsze dzieci, mogą pomyśleć o uwzględnieniu słów z ćwiczoną aktualnie głoską.

dzień kropki, kreatywne zajęcia logopedyczne

Zachęcam również do zapoznania się z podobnym ćwiczeniem z głoską [r]. Poniżej zdjęcie ilustrujące zadanie.

Rotacyzm - kreatywny zestaw do ćwiczeń połączenia [kr]

5. Gra planszowa z kropkami

Zachęcam również do własnoręcznego przygotowania przez dziecko gry planszowej z kropkami. Do jej wykonania potrzebne będą wycięte kółeczka – ja zwykle mam już przygotowany cały pojemnik kółeczek, dziecko tylko wybiera kolor – i naklejenie ich na kształt gry. Następnie uzupełniamy naklejone kropki głoskami lub ćwiczonym słownictwem. Przykładem może być gra na różnicowanie głosek.

Gra planszowa - różnicowanie trzech szeregów, wymowa, logopedia

6. Gotowe gry z obrazkami w kółeczkach

Jeśli potrzebujemy gotowej gry do szybkiego wydrukowania, z rysunkami z konkretną głoską, polecam serdecznie: wyścigi z głoską. Każda z nich będzie świetnym akcentem w obchodach Dnia Kropki z uwzględnieniem dostosowanych do potrzeb dziecka ćwiczeń.

7. Ćwiczenie kinestezji artykulacyjnej

Ćwiczenia kinestezji artykulacyjnej mają na celu usprawnienie umiejętności wykonywania przez aparat artykulacyjny szybkich i precyzyjnych zmian układów artykulacyjnych podczas wymawiania głosek opozycyjnych. Do przeprowadzenia tego ćwiczenia również używam kółek wyciętych dziurkaczem. Oczywiście w kółeczka wpisujemy te głoski, nad którymi aktualnie dziecko pracuje. Zachęcam do zapoznania się z całym artykułem.

różnicowanie c cz ćwiczenia artykulacyjne

8. Czytanie ze zrozumieniem, słuchanie i podążanie za instrukcją

Karta pracy – wprawka w samodzielnym czytaniu z kropkami w roli głównej. Opis ćwiczenia oraz plik do pobrania znajdziecie w artykule czytanie ze zrozumieniem – Dzień Kropki.

Czytanie i słuchanie ze zrozumieniem, dzień kropki

9. Gimnastyka dla dzieci – zajęcia grupowe

Zestaw 12 wesołych ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci w towarzystwie kolorowych kropek to świetny element zajęć grupowych. Każde ćwiczenie jest krótko opisane i zilustrowane obrazkiem zawierającym w sobie coś okrągłego. Cały artykuł oraz plik do pobrania i wydrukowania znajduje się na stronie ekodziecko.com

Dzień Kropki gimnastyka dla dzieci przedszkole grupowe zajęcia logopedyczne

A najprzyjemniejszym akcentem będzie ubranie się, zarówno przez dorosłego jak i dzieci, tego dnia w kropki!

Mam nadzieję, że podane propozycje ćwiczeń pomogą w atrakcyjny i intensywnie logopedyczny sposób włączyć się do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki!

Dobrej zabawy!

Obejrzano w sumie 2 738 razy, z czego dzisiaj 1 raz.


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz