Choinka – logopedyczne ćwiczenie

Małe, absolutnie uniwersalne zadanie logopedyczne związane tematycznie z obchodami świąt Bożego Narodzenia a mianowicie zdobienie choinki. Zadanie jest połączeniem ćwiczeń nad prawidłową wymową trenowanych głosek oraz ćwiczeniem sprawności motorycznej.

Do realizacji zadania potrzebna jest choinka [czyli wycięty i pomalowany kształt z dużego opakowania po jajkach], ozdoby choinkowe [pomponiki, druciki kreatywne uformowane na laseczek cukrowych, serduszka, klocki, kolorowe guziki i inne drobne przedmioty], szczypce [łapka do kostek cukru, duża pęseta] oraz oczywiście materiał wyrazowy lub obrazkowy- w zależności od potrzeb dziecka.

Zadaniem dziecka jest wypowiedzenie słowa/ nazwanie obrazka/ułożenie zdania z ćwiczoną głoską – w nagrodę dziecko może umieścić wybraną ozdobę na choince przy pomocy szczypiec.

Kolejnym zadaniem jakie wykonuję z dziećmi w okresie przedświątecznym jest rysowanie choinki w zeszycie, połączone z ćwiczeniem sylab. Choinkę mam przygotowaną jako szablon do odrysowania – daje mi to gwarancję udanego rysunku w zeszycie dziecka;) Ozdoby to kółeczka z dziurkacza ozdobnego z wypisanymi sylabami. Pod choinką umieszczam prezenty – złożone prostokąty w środku których ukryte są rysunki prezentów. Na przykładowym zdjęciu prezentuję ćwiczenie z głoską [k] w wygłosie a rysunki prezentów to lizak i ołówek.

Oba zadania są uniwersalne – łatwo je dostosować do indywidualnych potrzeb dzieci i naprawdę bardzo atrakcyjne!

Radosnej pracy i Wesołych Świąt!

Podziel się z innymi!