Dzień Dinozaura

Dinozaury to jeden z ulubionych tematów dzieci. Większość z nich, niezależnie od płci, przeżywa okres fascynacji dinozaurami. Dinozaury kochałam w dzieciństwie ja, kochał je mój syn i moja córcia też. I prawie wszystkie moje dzieci z pracy:)
Wykorzystując więc zaciekawienie tym tematem, można przeprowadzić emocjonujące i wartościowe zajęcia. Z miłości do tych ogromnych gadów stworzono nawet ich święto – Dzień Dinozaura, który obchodzony jest 26 lutego.

Poniżej zabrałam kilka ciekawych propozycji, które można wykorzystać w czasie świętowania Dnia Dinozaura a także wtedy, gdy dziecko uczęszczające na zajęcia uwielbia dinozaury.

Logopedyczna drabina

Jako że, w pierwszej kolejności stawiam na terapię, przedstawiam drabinę logopedyczną z dinozaurami w tle. Jest to uniwersalny szablon, do uzupełnienia słownictwem, nad jakim aktualnie pracuje dziecko.

Dzień dinozaura - drabina logopedyczna

Ta drabina jest dostępna w abonamencie Domologo+ do wydrukowania lub do kupienia w pakiecie: Logopedyczne drabiny – szablony do uzupełnienia. Po rozegraniu partii gry, jako kolejne zadanie, można wykorzystać dinozaura kłapiącego paszczą. Dziecko czyta słowo z drabiny a następnie dotyka zęba dinozaura. Uwaga! Dinozaur niespodziewanie zamyka paszczę:)

Dino kontra dino

Gra planszowa Dino kontra dino firmy Granna to propozycja dla nieco starszych dzieci, już czytających. Jest świetna jako trening czytania, myślenia oraz prawidłowej wymowy głoski [r]. W końcu, prawie w każdej nazwie dinozaura kryje się ta głoska;)

Dino kontra dino - gra planszowa dzień dinozaura

Świetnym pomysłem na utrwalanie głoski [r] jest na przykład tworzenie alfabetycznego spisu dinozaurów. Po rozegraniu partii gry “Dino kontra Dino”, korzystając z kart oraz zawartego w grze plakatu, można stworzyć w zeszycie spis dinozaurów. Wprowadzenie zajęć odmiennych w swojej strukturze od tych przeprowadzanych na co dzień, świetnie wpływa na utrzymanie zainteresowania dziecka oraz motywację do pracy.

Dzień Dinozaura - gra edukacyjna

W tą grę można zagrać dwa, góra trzy razy, bo dzieci zapamiętują rozwiązania. Polecam szczególnie w terapii rotacyzmu, na etapie utrwalania prawidłowej wymowy.

Ukryte obrazki

To zdanie pochodzi z gazetki dla dzieci: Świerszczyk. Od lat publikują tego typu zadania, zbieram je i często wykorzystuję w pracy. Bardzo je lubię, są skutecznym sposobem na zachęcenie dziecka do pracy:) Poza tym stanowią świetne ćwiczenie spostrzegawczości. Zadaniem dziecka jest odnalezienie kształtów dinozaurów na czarno-białej ilustracji.

Świerszczyk dzień dinozaura

Ta gazetka pochodzi z lutego 2017 roku i jest w całości poświęcona dinozaurom.

Smart games – Dinozaury – tajemnicza wyspa

To propozycja dla dzieci lubiących wyzwania logiczne. Jest to gra rozwijająca myślenie z serii Smart games, dla jednego gracza. Na rynku jest dostępnych kilkanaście produktów tej firmy, dzięki którym dziecko może uczyć się rozwiązywać zdania logiczne. Mam ich kilka i z przyjemnością stosuję je na koniec zajęć, jako nagrodę za pilną pracę. Są dzieci, które co tydzień rozwiązują dwa poziomy, pilnie pilnując, by nie przegapić tej przyjemności.

Smart games dzień dinozaura

Smart games – Dinozaury – tajemnicza wyspa

Pakiet 3 gier edukacyjnych z dinozaurami

To zestaw trzech gier edukacyjnych, przygotowany z myślą o szeroko pojętej terapii, do nabycia w sklepie domologo. Zestaw zawiera Grę z Dinusiem [trening w jasnym i precyzyjnym formułowaniu wypowiedzi, określaniu położenia przedmiotów w przestrzeni a także stosowaniu się do usłyszanej instrukcji], Loteryjkę z możliwością wykorzystania jako układankę lewopółkulową oraz Wyścigi do mamy – uniwersalną grę do pracy nad poprawnością artykulacyjną. Zestaw zawiera dodatkowo labirynty z dinozaurami. Są one do pobrania jako gratis, w dalszej części artykułu.

Dzień dinozaura - pakiet logopedyczny z grami

Gra z Dinusiem
To ćwiczenie, przygotowane w formie gry, ma na celu trening w jasnym i precyzyjnym formułowaniu wypowiedzi, określaniu położenia obiektów w przestrzeni a także stosowaniu się do usłyszanej instrukcji. Gra jest dinozaurową wersją Piernikowej gry.

Gra z Dinusiem zajęcia logopedyczne Dzień Dinozaura

Można ją również zastosować w czasie pracy z młodszymi dziećmi jako układankę lub ćwiczenie pamięciowe.
Gra z Dinusiem logopedia Dzień Dinozaura

Loteryjka
Jest to prosta układanka, należy dopasować dzieci do rodziców dinozaurów. Gra składa się z jednej planszy, zestawu kartoników do ułożenia oraz pustej planszy i zestawu dinozaurów do odwzorowania układanki [układanka lewopółkulowa].

Loteryjka z Dinusiami - Dzień Dinozaura

Wyścigi do mamy
Uniwersalna gra logopedyczna umożliwiająca przeprowadzenie intensywnego ćwiczenia poprawnej wymowy, na materiale nad którym aktualnie pracuje dziecko. Wystarczy użyć dowolnych obrazków, ułożyć je w drogi prowadzące do mamy dinozaur i pilnie trenować wymowę, zaprowadzając małe dinozaury do mamusi!

Wyścigi do mamy zajęcia logopedyczne na Dzień Dinozaura

Zestaw zawiera aż 6 różnych dinozaurów i ich dzieci, oferując dziecku wybór ulubionego dinozaura. Zasady gry umożliwiają pracę w grupie, z dziećmi trenującymi różne głoski. Jako pola można wykorzystać obrazki z gry memo, loteryjek obrazkowych lub innych pomocy logopedycznych. Gra jest przygotowana w oparciu o pomysł Walentynkowych wyścigów.

Labirynty z dinozaurami

Labirynty prowadzące od dużego dinozaura, do maluszka, to moja propozycja na ten dzień. Karta pracy zawiera miejsce na wpisanie słówek- lub sylab- do czytania. Materiał jest do bezpłatnego pobrania, link poniżej.

Labirynt Dzień Dinozaura

Wydrukuj plik:

Prace plastyczne z dinozaurami

Co jadły dinozaury? To proste! Trzeba zajrzeć do gazetki reklamowej i przygotować tło pracy wykorzystując zawarte w gazetce produktu;) Szablony dinozaurów do bezpłatnego pobrania wraz z opisem przygotowania pracy na stronie: ekodziecko.com

dinozaury praca plastyczna z recyklingu

Dobrej zabawy i owocnych ćwiczeń!

Wykorzystaj propozycje zadań zawarte w artykule, jeśli chcesz możesz też zajrzeć do sklepu domologo:

Obejrzano w sumie 2 285 razy, z czego dzisiaj 1 raz(y).


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz