Gra z serduszkiem to kolejna gra z serii. Jest to ćwiczenie mające na celu trening w jasnym i precyzyjnym formułowaniu wypowiedzi, określaniu położenia przedmiotów w przestrzeni, stosowaniu się do usłyszanej instrukcji, a także utrwalająca prawidłową wymowę głosek opozycyjnych [s-sz]. Stosując różne zasady, można bawić się w tę grę zarówno z przedszkolakami, jak i nieco starszymi dziećmi. Gra z serduszkiem stosowana jako układanka to znakomita pomoc do terapii opóźnionego rozwoju mowy. Układanie obrazków według wzoru to wartościowe ćwiczenie, które rozwija między innymi koncentrację, uwagę, pamięć, planowanie, komunikację oraz orientację przestrzenną. Warto regularnie angażować dzieci w tego typu zadania, aby wspierać ich wszechstronny rozwój.
Gra została wzbogacona o nowe wzory układania przedmiotów w przestrzeni!
Gra składa się z zestawu 6 różnych ilustracji przedmiotów z zawierającymi jednocześnie głoski [s] i [sz] w nazwach [szałas, saszetka, szympans, suszarka, koszulka z szesnastką-szesnastka, serduszko] oraz 30 kartami z wzorami ich ułożenia w przestrzeni. Wzory są podzielone na 5 poziomów trudności. Pierwszy poziom można potraktować jako rozgrzewkę.
Grę najlepiej wydrukować na grubszym papierze. Stronę zawierającą duże elementy drukujemy tyle razy, ilu będzie uczestników zabawy, aby każdy miał swój zestaw. Karty ze wzorami oraz dużymi ilustracjami przedmiotów wycinamy.
![Gra z serduszkiem - różnicowanie [s]-[sz]](https://domologo.pl/wp-content/uploads/2025/05/Gra-z-serduszkiem-roznicowanie-s-sz-1024x730.png)
Wydrukuj grę korzystając z zamieszczonego poniżej pliku.
Proszę nie laminuj: szkoda Twojego czasu, rąk na wycinanie i zasobów; po prostu wydrukuj elementy na bloku technicznym:) Pomoże to chronić środowisko ❤️
Dołącz do grona naszych subskrybentów, aby uzyskać pełen dostęp do wartościowych materiałów, które pomogą Ci osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Nie przegap tej okazji – wykup subskrypcję Domologo+ już teraz i zacznij korzystać z pełni możliwości!
Grę można przechowywać w kopercie. Komplet zawiera instrukcję oraz napis tytułowy, który można nakleić na wierzchu koperty, co ułatwia przechowywanie oraz identyfikację materiałów.
Zasady gry dla młodszych dzieci:
Maluchy – układają rzeczy patrząc na wzór.
Starszaki – zapamiętują wzór układ przedmiotów a następnie układają je z pamięci. Oczywiście zapamiętanie 6 wymaga treningu. Na początku wystarczą wzory z 3 i 4 elementami. Aby ułatwić dziecku zapamiętanie układu wszystkich rzeczy, dobrze jest opisać ich rozkład w przestrzeni.
![Gra z serduszkiem - różnicowanie [s-sz]](https://domologo.pl/wp-content/uploads/2025/05/Gra-z-serduszkiem-roznicowanie-s-sz-utrwalanie-1024x730.png)
Zasady gry dla starszych dzieci:
Liczba uczestników: 2 lub więcej. Każda osoba biorąca udział w grze musi mieć własny zestaw dużych obrazków przedmiotów.
Zabawę zaczyna najstarszy gracz – losuje kartę z wzorem ułożenia rzeczy i trzyma ją w taki sposób, aby nikt poza nim jej nie widział. Wymienia jakie przedmioty są potrzebne, a następnie dyktuje sposób ich ułożenia. Należy zacząć od serduszka i określać położenie pozostałych elementów względem niej.
Dla przykładu: Do ułożenia tego wzoru będą potrzebne wszystkie obrazki. Połóż serduszko, po jego lewej stronie połóż suszarkę, po lewej stronie suszarki połóż szałas. Pod szałasem połóż szesnastkę, pod suszarką – szympansa, a pod serduszkiem połóż saszetkę.
Pozostali gracze samodzielnie układają przedmioty, zgodnie z usłyszaną instrukcją. Gdy są ułożone, należy porównać ich układ z wzorem. Teraz następny gracz losuje kartę z wzorem i dyktuje sposób ułożenia rzeczy.
Każda osoba, która jasno dyktuje ułożenie rzeczy, poprawnie je układa i świetnie się przy tym bawi – WYGRYWA!
Zajrzyj też do innych propozycji na tego typu zadania!
Dobrej zabawy i owocnych ćwiczeń:)