Gra planszowa – różnicowanie trzech szeregów

Logopedyczna gra planszowa mająca na celu utrwalenie prawidłowej wymowy głosek z trzech szeregów: ciszącego, syczącego i szumiącego. Do przygotowania w domu, bez drukowania, laminowania czyli prawie za free🙂

Do przygotowania gry jest potrzebna 1 zwykła kartka, kilka kolorowych [ja wzięłam kolorowy blok techniczny], klej, marker i mój ulubiony dziurkacz w kształcie koła 2,5 cm. Jak widzieliście zapewne w innych moich artykułach, wykorzystuję go na wiele sposobów:)

Przygotowana plansza – wersja najprostsza – to ciąg kółeczek z wypisanymi: [ś, s, sz, ć, c, cz, ż, z, ż, dź, dz, dż] przyklejonymi na zmianę.

różnicowanie szeregów syczący ciszący szumiący gra dla dzieci

Gra polega na dojściu do mety 🙂 Po drodze, dziecko zatrzymując się na kółeczku musi wymienić słowo zawierające daną literę.

Starszaki mogą grać na dwie kostki: 1 kostka mówi ile pól do przodu, 2 kostka mówi ile słów z daną literą trzeba wymienić. Ja z moimi dziećmi umawiałam się, że wyższy wynik na jednej z dwu kostek to liczba pól do przodu a niższy- liczba słów. Tym sposobem nie zmęczymy dziecka.

logopedyczna gra planszowa różnicowanie szeregów

Taką grę można  przygotować wraz z dzieckiem na zajęciach a pracą domową może być rozegranie gry z rodzicami. W grze robionej z dzieckiem, można dodać pola specjalne: stoisz jedną kolejkę, dodatkowy rzut, dwa pola do przodu, 1 pole w tył…. wszystko zależy od pomysłu dziecka:)

logopedyczna gra planszowa diy

Serdecznie polecam takie utrwalanie głosek opozycyjnych: to dobry trening wymowy, pamięci oraz umiejętności wygrywania i przegrywania:) A jeśli gra jest do domu, to możemy mieć prawie 100% pewność, że dziecko poćwiczy i w domu!

Dobrej zabawy i świetnych efektów pracy dla Was i Waszych dzieci:)

Obejrzano w sumie 2 072 razy, z czego dzisiaj 1 raz.


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Możliwość komentowania została wyłączona.