Gra planszowa – różnicowanie trzech szeregów

Prosta logopedyczna gra planszowa mająca na celu utrwalenie prawidłowej wymowy głosek z trzech szeregów: ciszącego, syczącego oraz szumiącego. Gra jest świetnym elementem zajęć logopedycznych mających na celu doskonalenie prawidłowej wymowy głosek z trzech szeregów w logotomach. Jest przeznaczona dla dzieci, które już sprawnie czytają.

Gra składa się z planszy – emotki są polami po których poruszają się pionki – oraz karty ćwiczeń dla każdego uczestnika zabawy. Karta ćwiczeń zawiera symbole emotek oraz przyporządkowane im ćwiczenia do czytania. Każdy z uczestników gry powinien dostać swoją kartę ćwiczeń, może ona być listą punktów do zdobycia a także pracą domową, utrwalającą osiągnięte na zajęciach umiejętności.

Zadania do czytania obejmują ćwiczenia w obrębie szeregów: ciszącego [ś, ć, ź, dź], syczącego [s, c, z, dz] oraz szumiącego [sz, cz, ż, dż].

Zanim rozpoczniemy grę należy: wydrukować 1 planszę oraz 1 kartę ćwiczeń – jest tam 6 różnych zestawów ćwiczeń na dwóch kartkach do wydrukowania; przygotować kostkę do gry, pionki oraz kredki lub inne pisaki.

Proponuję dwa warianty gry: tradycyjny oraz gra na punkty.

Gra tradycyjna– polega na jak najszybszym dotarciu do mety. Wygrywa ten uczestnik, który jako pierwszy przekroczy linię mety. Za każdym razem, gdy gracz postawi pionek na polu kończącym ruch – czyta ćwiczenie przyporządkowane danej emotce.

plansza do gry logopedycznej ćwiczenia kinestezji artykulacyjnej domologo

Wydrukuj plik:

Gra na punkty– każdy z graczy idzie do mety w swoim tempie. Za każdym razem, gdy zatrzyma się na polu kończącym ruch, czyta zadanie oraz koloruje emotkę na swojej karcie ćwiczeń. Wygrywa ten uczestnik gry, który po przejściu całej gry i dotarciu do mety będzie miał najwięcej pokolorowanych emotek:)

logopedyczna gra planszowa różnicowanie trzech szeregów logotomy emotki

Wydrukuj plik:

Karta ćwiczeń może stanowić doskonały materiał powtórzeniowy. Zawiera ćwiczenia w obrębie wszystkich głosek z szeregu szumiącego i syczącego. Została uzupełniona o zasady gry oraz instrukcję do samodzielnej pracy w domu.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z innymi grami planszowymi z emotkami!!

Owocnych ćwiczeń!

Zajrzyj też do naszego sklepu, poniżej wybrane produkty

Obejrzano w sumie 9 100 razy, z czego dzisiaj 3 raz(y).


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz