Tęcza – głoska [cz] w śródgłosie

Pomoc DIY przygotowana do zajęć logopedycznych z głoską [cz] w śródgłosie. Stanowi element mający na celu wprowadzenie słownictwa z ćwiczoną głoską a jednocześnie może być zachętą do przygotowania przez dziecko [lub dla dziecka] takiego zadania w zeszycie.

Do przygotowania tęczy potrzebujemy kolorowych kartek ksero, flamastrów, nożyczek, kleju oraz zszywacza biurowego.

Tęczowe paseczki są utworzone z coraz mniejszych kolorowych kartek przymocowanych na spodzie tęczy zszywaczem biurowym. Elementy tworzą książeczkę, na kartach której są narysowane od ręki obrazki.

Słowa użyte w zadaniu to: pączek, paczka, bułeczka, pomarańcza, kaczka, pieczarki, teczka, koniczynka, doniczka, rękawiczki, oczy, pajęczyna, pieczątka i beczka.

Oprócz nazywania obrazków można układać z nimi zdania biorąc pod uwagę kolor kartki na jakiej zostały narysowane np.: Pomarańcza jest pomarańczowa ale bułeczka nie. Rękawiczki i doniczka mogą być w kolorze indygo.

Jako dodatkowe zadanie można zaproponować dziecku narysowanie tęczy w zeszycie i napisanie na każdym jej pasku jednego słowa z głoską [cz] w śródgłosie. Młodszemu dziecku wystarczy narysowanie i pokolorowanie tęczy, i oczywiście, pamiętanie o starannej wymowie!

Kolorowych ćwiczeń i sukcesów w pracy:)

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz