Logopedyczne kółko i krzyżyk – wersja rysowana

Gra w kółko i krzyżyk jest jedną z najbardziej lubianych przez dzieci gier. Do jej przeprowadzenia wystarczy kartka papieru. Można ją również zastosować w terapii logopedycznej: zarówno w formie gotowych wydrukowanych plansz, ruchomych obrazków jak i samodzielnie rysowanych przez dzieci.

Do przygotowania logopedycznej gry w kółko i krzyżyk samodzielnie rysowanej przez dzieci wystarczy kartka papieru i przybory do pisania. Żetony do oznaczania pół to plastikowe nakrętki [mogą być też papierowe kartoniki] z narysowanymi czarnym markerem znakami o i x.

Tradycyjne zasady gry są wzbogacone o ćwiczenie logopedyczne: za każdym razem, gdy oznaczamy wybrane pole symbolem o lub x nazywamy jednocześnie znajdujący się na nim obrazek. Wygrywa ta osoba, która pierwsza będzie miała swoje 3 symbole w linii poziomej, pionowej lub po ukosie.

Takie zadanie przygotowuję dzieciom w czasie zajęć jak również proponuję jako pracę domową. Wtedy dziecko dyktuje mi zapamiętane z zajęć słowa, do których w domu wykona rysunki. I oczywiście zagra w domu w grę:)

Bardzo lubię tą aktywność z uwagi na prostotę przygotowania, intensywność ćwiczenia a także poziom zaangażowania w nią dzieci. Gorąco zachęcam do włączenia tego pomysłu do strategii pracy z dzieckiem:)

Podziel się z innymi!