Gra w kółko i krzyżyk jest jedną z najbardziej lubianych przez dzieci gier. Do jej przeprowadzenia wystarczy kartka papieru. Można ją również zastosować w terapii logopedycznej: zarówno w formie gotowych wydrukowanych plansz, ruchomych obrazków jak i samodzielnie rysowanych przez dzieci.
Do przygotowania logopedycznej gry w kółko i krzyżyk samodzielnie rysowanej przez dzieci wystarczy kartka papieru i przybory do pisania. Żetony do oznaczania pół to plastikowe nakrętki [mogą być też papierowe kartoniki] z narysowanymi czarnym markerem znakami o i x.
Tradycyjne zasady gry są wzbogacone o ćwiczenie logopedyczne: za każdym razem, gdy oznaczamy wybrane pole symbolem o lub x nazywamy jednocześnie znajdujący się na nim obrazek. Wygrywa ta osoba, która pierwsza będzie miała swoje 3 symbole w linii poziomej, pionowej lub po ukosie.
Takie zadanie przygotowuję dzieciom w czasie zajęć jak również proponuję jako pracę domową. Wtedy dziecko dyktuje mi zapamiętane z zajęć słowa, do których w domu wykona rysunki. I oczywiście zagra w domu w grę:)
Bardzo lubię tą aktywność z uwagi na prostotę przygotowania, intensywność ćwiczenia a także poziom zaangażowania w nią dzieci. Gorąco zachęcam do włączenia tego pomysłu do strategii pracy z dzieckiem:)
A w sklepie polecamy dwie pozycje:
Kolorowe gry planszowe z głoską: ebook zawiera 18 barwnych plansz do gry z głoskami: [b, c, ć, cz, d, g, k, l, r, tr/dr, pr/br, s, ś, sz, t, w, z, ż]. Gry przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 – 8 lat, czyli już czytających.
oraz Sylabowe wyścigi: Zawiera 73 karty pracy ze spółgłoskami dźwięcznymi w nagłosie i śródgłosie oraz spółgłoskami bezdźwięcznymi w nagłosie, wygłosie oraz śródgłosie. Przeznaczony jest do ćwiczeń logopedycznych z dziećmi znającymi lub uczącymi się liter [rozwiązanie zadania polega na zapisywaniu sylab w wyznaczonych polach].