„Jajka sadzone”– to dynamiczna zabawa logopedyczna, której głównym zadaniem jest utrwalenie prawidłowej wymowy głosek z szeregu syczącego. Przy okazji jest to również doskonałe ćwiczenie słuchu fonematycznego oraz sprawności manualnej dzieci.
Do zabawy potrzebna jest łopatka i 3 kolorowe talerzyki. Do restauracji przyszło 3 klientów, którzy zamówili jajka z obrazkami zawierającymi w swojej nazwie określone głoski. Zenek zamówił obrazki z głoską [z], Sabina z głoską [s] a Celina z głoską [c]. Trzeba podzielić jajka wg głoski, która występuje w nazwie obrazka i położyć na właściwym talerzyku. Jajka nie można dotknąć ręką, bo gorące!
Młodsze dzieci i dzieci mniej sprawne ruchowo do wzięcia, odwrócenia i nałożenia na talerzyk jajka mogą potrzebować dodatkowego narzędzia na przykład: widelca.
Aby przygotować zabawę należy obrysować kontury obrazków z gier: „Zagadki Smoka Obiboka” i „Nowe Zagadki Smoka Obiboka”. Ja korzystam z tak przygotowanych kart również jako kolorowanek dla dzieci:)
Każdy obrazek wycinamy na kształt sadzonego jajka. Na rewersie naklejamy żółtko, zrobione przy użyciu dziurkacza, żółte kółeczko.