Logopedyczny zeszyt ćwiczeń. Głoska [s]

Jeśli szukasz praktycznego, kompaktowego narzędzia wypełnionego solidnymi zadaniami do terapii głoski [s], to ten zeszyt będzie dla Ciebie idealną pomocą. Logopedyczny zeszyt ćwiczeń to kompleksowy przewodnik wskazujący kolejne kroki w pracy nad głoską [s]. Dzięki pracy na zawartym w nim materiale poprowadzisz terapię przechodząc przez wszystkie jej etapy. W zeszycie znajdziesz instrukcję wymowy głoski, pracę na sylabach, słowach, połączeniach wyrazowych, zdaniach, a także w opowiadaniu. Zeszyt kończy się krótkim sprawdzianem umiejętności dziecka w zakresie poprawnej wymowy głoski [s]. Zawiera również legitymację logopedyczną, która potwierdza umiejętność poprawnego wypowiadania głoski. Został opracowany zgodnie z metodyka postępowania logopedycznego i bazuje na wieloletnim doświadczeniu w pracy z dziećmi.

Logopedyczny zeszyt ćwiczeń. Głoska [s] Monika Drozd

Wydrukuj materiał korzystając z zamieszczonego poniżej pliku:

Logopedyczny zeszyt ćwiczeń. Głoska [s]

Karta tytułowa, Instrukcja wymowy str………1
Pierwsze sylaby, Pierwsze sylaby i słowa str………2
Głoska w nagłosie str………3
Tygodniówka str………4
Sylaby z głoską w wygłosie, Ostatnie sylaby i słowa str………5
Głoska w wygłosie str………6
Tygodniówka str………7
Pająk sylabowy, Głoska w śródgłosie: sylaby i słowa str………8
Głoska w śródgłosie str………9
Tygodniówka str………10
Podwojona głoska, Kolorowanka literowa str………11
Tygodniówka str………12
Liczenie sylab, Na smartfonie str………13
Połączenia wyrazowe str………14
Jeden-wiele, Zdania z obrazkami str………15
Zdania do rysowania str………16
Komiks str………17
Sprawdzian umiejętności, Legitymacja str………18

Ten materiał jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów Domologo+
Dołącz do grona naszych subskrybentów, aby uzyskać pełen dostęp do wartościowych materiałów, które pomogą Ci osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Nie przegap tej okazji – wykup subskrypcję Domologo+ już teraz i zacznij korzystać z pełni możliwości!

Wskazówki do pracy z zeszytem

Większość stron można rozciąć, niektóre [tygodniówki, zdania do rysowania, komiks] należy pozostawić nierozcięte. Kartki ułożyć w kolejności, a następnie złączyć. Można zrobić dziurki dziurkaczem biurowym i włożyć do małego segregatora, wtedy łatwo jest dokładać inne zadania. Zeszyt można spinać również metalowym klipsem biurowym lub wybrane strony wklejać do zeszytu logopedycznego, jeśli dziecko taki posiada.

Pierwszą stronę zeszytu warto wydrukować na kolorowej kartce. Zeszyt w kolorowej okładce zdecydowanie bardziej przyciągnie uwagę dziecka, zachęcając tym samym do powtarzania materiału w domu:)

Zamieszczona na wstępnie krótka instrukcja wymowy głoski, pomoże zapamiętać najważniejsze informacje odnośnie poprawnej jej realizacji. Zapisane poniżej litery można wskazywać i wypowiadać tyle razy, ile ich jest. Oprócz poprawienia po śladzie dużej litery, zgodnie z oznaczeniem kolejności i kierunkiem kreślenia, można ją wykleić plasteliną. Praca z różnymi, pod względem sensorycznym, materiałami plastycznymi pomoże utrzymać zainteresowanie dziecka.

Pierwsze sylaby i rysowanie płatków kwiatków to pierwsza okazja do wypowiadania głoski w nagłosie, w sylabach. Tę stronę można wypełnić na kilka sposobów. Najprostszy to narysowanie płatków kredką lub flamastrem. Płatki kwiatków można również wykonać stęplując wokół sylab pisakiem robiącym duże kropki, nakleić kulki z bibuły, zrobić odciski paluszka zanurzonego w farbie, nakleić małe naklejki lub rozpłaszczone kulki plasteliny. Pomysły wykorzystaj, jeśli dziecko pracuje z kolejnymi zeszytami na przykład przy terapii seplenienia czy mowy bezdźwięcznej. Nie zapomnijcie dorysować łodyżek kwiatom!
Litery do pisania po śladzie, zapisane na dole strony, wykorzystaj do wypowiadania głosek głośno i cicho/szeptem.

Sylaby i słowa to karta pracy służąca do przejścia od realizacji głoski w nagłosie, w sylabie do pierwszych słów. Zanim dziecko wykona zadanie zapisane na karcie, należy przeczytać kolejne sylaby w linii, dążąc do poprawnego wypowiedzenia ich, aż do zastosowania w słowie. Na zajęciach można poprawić oraz pokolorować obrazek tylko w pierwszej linii. Zadanie domowe: każdego dnia powtórzyć całą stronę, po powtórzeniu poprawić po śladzie jedną linię sylab oraz pokolorować przyporządkowany jej obrazek. Najlepsze efekty przynosi systematyczna praca w domu.

Głoska w nagłosie zawiera obrazki zamieszczone w dużej literze. Tę kartę można również wypełnić na kilka sposobów. Oprócz prostego pokolorowania obrazków można przy ich odczytywaniu stawiać stępelki, za odczytanie całej strony dać naklejkę, obrysować dużą literę oraz poszczególne obrazki z podpisami mazakiem, a następnie wypełnić kolorem całe wnętrze litery [poza obrazkami]…

Głoska w nagłosie to prosta karta do nazywania obrazków. Zanim dziecko przystąpi do wypowiadania słów, powinno poprawić każdą ćwiczoną głoskę mazakiem, a resztę słowa ołówkiem po śladzie. Po nazwaniu wszystkich słów, można pokolorować jeden obrazek. Stosując tę zasadę, nie zmęczymy dziecka kolorowaniem a jednocześnie umożliwimy kilkukrotne przepracowanie zamieszczonego materiału.

Ten materiał jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów Domologo+
Dołącz do grona naszych subskrybentów, aby uzyskać pełen dostęp do wartościowych materiałów, które pomogą Ci osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Nie przegap tej okazji – wykup subskrypcję Domologo+ już teraz i zacznij korzystać z pełni możliwości!

Obejrzano w sumie 1 699 razy, z czego dzisiaj 44 raz(y).

Dodaj komentarz