Logopedyczny zeszyt ćwiczeń. Głoska [ś/si]

Logopedyczny zeszyt ćwiczeń to kompleksowy przewodnik wskazujący kolejne kroki w terapii logopedycznej głoski [ś/si]. Dzięki pracy na zawartym w nim materiale poprowadzisz terapię przechodząc przez wszystkie etapy pracy nad głoską: rozpoczynając od instrukcji wymowy głoski, poprzez pracę na sylabach, słowach, połączeniach wyrazowych, zdaniach, a także w opowiadaniu. Zeszyt kończy się krótkim sprawdzianem umiejętności dziecka w zakresie poprawnej wymowy głoski [ś/si]. Zawiera również legitymację logopedyczną, która potwierdza umiejętność poprawnego wypowiadania głoski. Został opracowany zgodnie z metodyka postępowania logopedycznego i bazuje na wieloletnim doświadczeniu w pracy z dziećmi.

Jeśli jesteś początkującym logopedą i szukasz praktycznego, kompaktowego narzędzia wypełnionego solidnymi zadaniami, ten zeszyt będzie dla Ciebie idealnym wsparciem.

Logopedyczny zeszyt ćwiczeń. Głoska [śsi] Monika Drozd

Wydrukuj materiał korzystając z zamieszczonego poniżej pliku:

Logopedyczny zeszyt ćwiczeń. Głoska [ś/si]

Karta tytułowa, Instrukcja wymowy str………1
Pierwsze sylaby, Pierwsze sylaby i słowa str………2
Głoska w nagłosie str………3
Tygodniówka str………4
Sylaby z głoską w wygłosie, Ostatnie sylaby i słowa str………5
Głoska w wygłosie str………6
Tygodniówka str………7
Pająk sylabowy, Głoska w śródgłosie: sylaby i słowa str………8
Głoska w śródgłosie str………9
Tygodniówka str………10
Podwojona głoska, Kolorowanka literowa str………11
Liczenie sylab, Na smartfonie str………12
Połączenia wyrazowe str………13
Jeden-wiele, Zdania z obrazkami str………14
Zdania do rysowania str………15
Komiks str………16
Sprawdzian umiejętności, Legitymacja str………17

Ten materiał jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów Domologo+
Dołącz do grona naszych subskrybentów, aby uzyskać pełen dostęp do wartościowych materiałów, które pomogą Ci osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Nie przegap tej okazji – wykup subskrypcję Domologo+ już teraz i zacznij korzystać z pełni możliwości!

Pierwsze sylaby i rysowanie płatków kwiatków to pierwsza okazja do wypowiadania głoski w nagłosie, w sylabach. Tę stronę można wypełnić na kilka sposobów. Najprostszy to narysowanie płatków kredką lub flamastrem. Płatki kwiatków można również wykonać stęplując wokół sylab pisakiem robiącym duże kropki, nakleić kulki z bibuły, zrobić odciski paluszka zanurzonego w farbie, nakleić małe naklejki lub rozpłaszczone kulki plasteliny. Pomysły wykorzystaj, jeśli dziecko pracuje z kolejnymi zeszytami na przykład przy terapii seplenienia czy mowy bezdźwięcznej. Nie zapomnijcie dorysować łodyżek kwiatom!
Litery do pisania po śladzie, zapisane na dole strony, wykorzystaj do wypowiadania głosek głośno i cicho/szeptem.

Sylaby i słowa to karta pracy służąca do przejścia od realizacji głoski w nagłosie, w sylabie do pierwszych słów. Zanim dziecko wykona zadanie zapisane na karcie, należy przeczytać kolejne sylaby w linii, dążąc do poprawnego wypowiedzenia ich, aż do zastosowania w słowie. Na zajęciach można poprawić oraz pokolorować obrazek tylko w pierwszej linii. Zadanie domowe: każdego dnia powtórzyć całą stronę, po powtórzeniu poprawić po śladzie jedną linię sylab oraz pokolorować przyporządkowany jej obrazek. Najlepsze efekty przynosi systematyczna praca w domu.

Głoska w nagłosie zawiera obrazki zamieszczone w dużej literze. Tę kartę można również wypełnić na kilka sposobów. Oprócz prostego pokolorowania obrazków można przy ich odczytywaniu stawiać stępelki, za odczytanie całej strony dać naklejkę, obrysować dużą literę oraz poszczególne obrazki z podpisami mazakiem, a następnie wypełnić kolorem całe wnętrze litery [poza obrazkami]…

Głoska w nagłosie to prosta karta do nazywania obrazków. Zanim dziecko przystąpi do wypowiadania słów, powinno poprawić każdą ćwiczoną głoskę mazakiem, a resztę słowa ołówkiem po śladzie. Po nazwaniu wszystkich słów, można pokolorować jeden obrazek. Stosując tę zasadę, nie zmęczymy dziecka kolorowaniem a jednocześnie umożliwimy kilkukrotne przepracowanie zamieszczonego materiału.

Tygodniówka to najlepszy sposób na pracę ze słowami. Zapewnia dużą ilość powtórek materiału, w z góry zaplanowanym czasie. Wykonane powtórzeń można oznaczać: kolorując kredkami, skreślając, stawiając duże kropki markerem, stempelkami, robiąc odciski paluszkiem umoczonym w farbie…

Ćwiczeni głoski w wygłosie rozpoczynamy od prostych sylab zamkniętych. Zadaniem dziecka jest jednoczesne wypowiadanie samogłoski i wodzenie po ślimaku paluszkiem, by po dotarciu do głoski wypowiedzieć ją, tak by powstała sylaba zamknięta. Po wykonaniu całej karty, dziecko poprawia po śladzie kolorowym pisakiem jeden ślimaczek, by w domu, ćwicząc codziennie sylaby, kontynuować pracę. Można też na sylabach narysować prawdziwe ślimaki poprzez dorysowanie do muszli ciała i czułek ślimaczków.

Ostatnie sylaby i słowa pracujemy analogicznie, jak przy pierwszych sylabach i słowach. Dla urozmaicenia pracy można wykorzystać tęczowe kredki.

Głoska w wygłosie – na obu kartach pracujemy tak, jak w nagłosie. W nagrodę za pracę przyklej naklejkę lub zrób dziecku pieczątkę na kartach.

Tygodniówka – pracuj analogicznie, do oznaczania wykonanych powtórzeń, zastosuj inne materiały plastyczne niż w nagłosie.

Pająk sylabowy służy uzyskaniu poprawnej realizacji głoski w śródgłosie. Należy powtarzać logotomy rozpoczynając od A po lewej stronie, następnie spółgłoska w środku i czytać je ze wszystkimi po kolei samogłoskami po prawej stronie. Na zakończenie pracy można czarnym mazakiem poprawić po śladzie nogi pająka oraz dorysować mu włosy. Jako włosy można również nakleić pociętą włóczkę lub bibułkę.

Ten materiał jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów Domologo+
Dołącz do grona naszych subskrybentów, aby uzyskać pełen dostęp do wartościowych materiałów, które pomogą Ci osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Nie przegap tej okazji – wykup subskrypcję Domologo+ już teraz i zacznij korzystać z pełni możliwości!

Pracę z zeszytem możesz urozmaicić również korzystając z zasobów serwisu:
głoska [ś/si] w nagłosie;
głoska [ś] w wygłosie;
głoska [ś/si] w śródgłosie;
połączenia wyrazowe;
zdania.

Owocnych ćwiczeń!

Obejrzano w sumie 630 razy, z czego dzisiaj 1 raz(y).

Dodaj komentarz