Rymy z głoską [r]

Krótkie, rymowane zadanie z obrazkami zawierającymi w swojej nazwie głoskę [r]. Słowa zostały dobrane z zachowaniem czystości fonetycznej. Zadanie zostało przygotowane z myślą o utrwalaniu prawidłowej wymowy tej głoski.

Ćwiczenie polega na dopasowaniu obrazków w taki sposób, by ich nazwy rymowały się ze sobą. Składa się z 24 obrazków tworzących 12 rymów i zostało przygotowane na dwóch stronach wydruku.

rymy z głoską [r] terapia logopedyczna reranie karta pracy do wydruku

Wydrukuj plik:

Obrazki zamieszczone na drugiej karcie należy wyciąć i nakleić we wskazanych miejscach. Uzyskamy dzięki temu świetną kartę z odginanymi okienkami. Innym pomysłem jest potraktowanie zadania jako loteryjki – wtedy dziecko na zajęciach dopasowuje do siebie słówka a dopiero w domu nakleja je we właściwych miejscach.

rymy z głoską [r] terapia logopedyczna rotacyzm do wydruku

Można również wyciąć obrazki z obu kart, podkleić je kolorowym papierem i bawić się nimi dopasowując je do siebie lub grając w memo.

Jeśli bawimy się ze starszym dzieckiem można poprosić je o dopowiedzenie trzeciego, rymującego się słowa. Na przykład: mrówka – żarówka – krówka; karty – narty – żarty… Słowa wymyślane przez dziecko mogą zawierać głoskę [r] ale nie muszą – i tak będzie to intensywne ćwiczenie zarówno prawidłowej wymowy jak i słuchu fonematycznego.

Jako zadanie domowe można polecić wymyślenie jak największej ilości słów rymujących się z CHMURA, np.: rura, dziura, fura, bzdura, kura, tektura, mikstura, faktura….

Miłej zabawy i owocnych ćwiczeń!

Zapraszam również do sklepu domologo:

Obejrzano w sumie 7 242 razy, z czego dzisiaj 2 raz(y).


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz