Ćwiczenia przygotowujące do wywołania głoski [r] – gra planszowa

Ćwiczenia przygotowujące do wywołania głoski [r] opracowane w formie gry planszowej to interesująca alternatywa tradycyjnych ćwiczeń. Gra składa się z planszy – emotki są polami po których poruszają się pionki – oraz karty ćwiczeń dla każdego uczestnika zabawy. Karta ćwiczeń zawiera symbole emotek oraz przyporządkowane im ćwiczenia przygotowujące do wywołania głoski [r]. Każdy z uczestników gry powinien dostać swoją kartę ćwiczeń, może ona być listą punktów do zdobycia a także pracą domową, utrwalającą przepracowane pod okiem logopedy ćwiczenia.

Zanim rozpoczniemy grę należy: wydrukować 1 planszę oraz 1 kartę ćwiczeń – jest tam 4 zestawy ćwiczeń na jednej kartce do wydrukowania, przygotować kostkę do gry, pionki oraz kredki lub inne pisaki. Zaczynamy od zaprezentowania ćwiczeń przygotowujących do wywołania głoski [r]. Głoski: [t], [d] oraz [td] wymawiamy dziąsłowo (można zaznaczyć kropką pod literami), w zbitkach typu [teda] – [e] wymawiamy bardzo krótko. U większości moich podopiecznych ten sposób ćwiczeń najczęściej jest skuteczny do uzyskania prawidłowo brzmiącej głoski [r].

Proponuję dwa warianty gry: tradycyjny oraz gra na punkty.

Gra tradycyjna– polega na jak najszybszym dotarciu do mety. Wygrywa ten uczestnik, który jako pierwszy przekroczy linię mety. Za każdym razem, gdy gracz postawi pionek na polu kończącym ruch – wykonuje ćwiczenie przyporządkowane danej emotce.

ćwiczenia przygotowujące do wywołania głoski [r] gra planszowa

Gra na punkty– każdy z graczy idzie do mety w swoim tempie. Za każdym razem, gdy zatrzyma się na polu kończącym ruch, wykonuje ćwiczenie oraz koloruje emotkę na swojej karcie ćwiczeń. Wygrywa ten uczestnik gry, który po przejściu całej gry i dotarciu do mety będzie miał najwięcej pokolorowanych emotek:)
Takie nieco odwrócone zasady gry to także sposób na poćwiczenie logicznego myślenia i zachęcenie dziecka do zastanowienia się: co lepiej się opłaca – rzucać 6 czy 1.

karta ćwiczeń przygotowujących do wywołania głoski [r]

Zapraszam również do zapoznania się z bajeczką logopedyczną: Rewolucja w kurniku, zawierającą podobne ćwiczenia oraz do innych gier planszowych z emotkami!!

Owocnej pracy!

Zapraszam również do sklepu domologo:


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz