Bingo logopedyczne – połączenie [tr] w nagłosie

Intensywne ćwiczenie prawidłowej wymowy głoski [r] w połączeniu [tr] w nagłosie, w postaci gry BINGO. Prezentowana poniżej karta pracy pochodzi z pakietu pomocy Logopedyczne BINGO – głoska [r], dostępnego w sklepie domologo.

Do gry w BINGO chyba nie trzeba namawiać żadnego dziecka! Jest to emocjonująca, dynamiczna, losowa a do tego niezwykle prosta do przeprowadzania gra. W prezentowanej poniżej formie, wystarczy przygotować wydrukowane plansze – dla każdego uczestnika zabawy jedną, dwie kolorowe kostki do gry, kredki oraz żetony do oznaczania pól. Żetony to po prostu kilkanaście guzików, pomponików lub innych drobnych elementów. Ja jako żetonów używam najczęściej szklanych kamyczków:) Ostatnio znalazłam też takie naturalne kamyki: agat. Producent deklaruje, że w 1 opakowaniu jest 100-120 kamyczków. Dam znać, bo dopiero zamówiłam je i czekam na przesyłkę!

Zanim przystąpimy do rozegrania partii kolorujemy obrazki z liczbami oczek w pionie na jeden kolor – zgodny z wybraną kostką, a obrazki z oczkami w poziomie na drugi kolor – zgodny z drugą kostką. Następnie gracze kolejno rzucają obiema kostkami naraz i oznaczają żetonem obrazek, który znajduje się na przecięciu linii. Dla ułatwienia: dziecko może ustawiać kostki na polach z liczbą oczek. [Oznaczenie obrazków według tej reguły to także znakomite ćwiczenie: wymaga skupienia uwagi, kształtuję orientację w przestrzeni, stymuluje myślenie.]

Oczywiście, by zadaniu nadać charakter ćwiczenia logopedycznego, za każdym razem należy odczytać sylabę lub nazwać obrazek. Trzeba przy tym pamiętać o prawidłowej wymowie głoski [r]. Dzięki silnemu zaangażowaniu emocjonalnemu, dziecko lepiej pamięta materiał nad którym pracuje. Należy jednak zadbać o to, by w zabawie nie utracić z oczu głównego celu:)

Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy będzie miał oznaczone wszystkie obrazki w jednej linii [poziomo] lub rzędzie [pionowo] i zawoła: BINGO!

Logopedyczne BINGO z głoską [r], połączenie [tr] w nagłosie gratis

Logopedyczne BINGO – połączenie [tr] w nagłosie – gratis

Oprócz rozegrania party gry można dodatkowo poprosić dziecko o pokolorowanie sylaby [tra] i zakreślenie wszystkich obrazków rozpoczynających się od tej sylaby na czerwono. Dzięki temu plansza do gry stanie się również katą ćwiczeniową.

Gra BINGO daje również możliwość indywidualizacji zajęć w pracy z grupą dzieci. W warunkach przedszkolnych/szkolnych, zdarza się, że ze względów organizacyjnych dzieci pracujące razem w grupie mają różne potrzeby. Dając każdemu dziecku inną planszę do gry, możemy bawić się w to samo, choć pracować na różnym materiale językowym.

Radosnej zabawy oraz owocnych ćwiczeń!

W sklepie domologo oprócz Logopedycznego BINGO z głoską [r], jest dostępne również BINGO trzy szeregi. Plansze do gry znajdują się także w paczkach gier logopedycznych: Moja głoska [L/L’] oraz Moja głoska [ś/si]. Dodatkowo, pojedyncze plansze są dostępne do bezpłatnego pobrania: BINGO.

Serdecznie zapraszam!

*Informuję, że jestem partnerem Amazon i otrzymuję wynagrodzenie z tytułu zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem.


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Reklama:

Dodaj komentarz