Łączenie cech

Łączenie cech to ćwiczenie wspomagające rozwój umysłowy dzieci. Prowadzi do odkrywania zasady według której należy połączyć elementy, by wpasowały się do zadania a pośrednio również ćwiczy umiejętności dostrzegania cech w systemie języka (zasad gramatyki).

Do przeprowadzenia zadania potrzebne są dwie kostki: jedna z kolorami i druga z figurami geometrycznymi [moje pochodzą z gry Figuraki firmy Granna] oraz kolorowe kredki i kartka papieru.

wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci

Na początku rysujemy tabelkę: u góry tabeli zaznaczamy kolory a po lewej stronie kształty figur geometrycznych.

Zabawa polega na rzucie kostką i narysowaniu w odpowiednim miejscu tabeli rysunku uwzględniającego obie cechy– kolor i kształt. Ja bawiłam się z dziećmi naprzemiennie– jeden rzut i rysunek ja, drugi dziecko – taki sposób prowadzenia uczy współdziałania oraz respektowania reguły naprzemienności działania.

łączenie cech wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci

W pierwszym rzucie rysowaliśmy kształt wybraną kredką, w drugim zamalowywaliśmy daną figurę. Jeśli kolejny raz wypadło to samo- ponawialiśmy rzut. Rzut ponawialiśmy również wtedy, gdy na kostce z figurami wypadł znak zapytania.

łączenie cech

Zabawa uczy również nazw figur geometrycznych, kolorów, pojęć takich jak: linia i rząd [pion, poziom- w zależności od naszych preferencji językowych]. Jeśli razem z dzieckiem wypełniamy rysunkami tabelę uczymy dziecko współdziałania ale możemy również bawić się z dwójką dzieci i każde z nich wypełnia swoją tabelę. Dodatkowo zabawa wspomaga: analizę i syntezę wzrokową, koncentrację uwagi, umiejętność odkrywania zasady, myślenie przez analogię, umiejętność łączenia dostrzeżonych cech.

Obejrzano w sumie 2 593 razy, z czego dzisiaj 3 raz(y).


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę