Gra planszowa do nauki czytania, wyrazy składające się z sylab otwartych

Gra planszowa przygotowana z myślą o ćwiczeniu czytania wyrazów składających się z kilku sylab otwartych. Każde ze słów zostało zapisane literami drukowanymi. Można użyć markerów i zaznaczyć samogłoski lub wybrane sylaby na kolorowo. Gra będzie doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych ćwiczeń w czytaniu na początkowym etapie nauki.

Na końcu tego artykułu, znajdziesz też kilka słów wyjaśnienia, odnośnie używanych przeze mnie strategii w pracy. Będzie o metodach pracy i wydajności, choć nie tylko:)

Gra przeznaczona jest od 2 do 4 uczestników, do jej przeprowadzenia potrzebne są pionki, kostka oraz kolorowe liczmany, którymi będziemy oznaczać zdobyte przez uczestników obrazki. Najlepsze liczmany to przeźroczyste żetony lub ozdobne, szklane kamyki do akwarium.

Na początku gry każdy z uczestników wybiera kolor pionka oraz dopasowane do niego kolorystycznie liczmany. Jeden gracz potrzebuje około 10-12 żetonów w jednym kolorze. Wszyscy uczestnicy zabawy ustawiają swoje pionki na starcie, najmłodszy rzuca kostką, czyta słowo i oznacza ilustrujący go obrazek żetonem. Wygrywa ten z graczy, który po okrążeniu planszy oznaczył najwięcej obrazków. NIE ten, który jako pierwszy przekroczył linię mety:)
Jeśli każde dziecko dostanie swoją własną kartkę z wydrukowaną planszą do gry, może obrysować lub pokolorować obrazek. W czasie zajęć proponuję jedynie oznaczać kolorem obrazki, w ten sposób można w domu kolejny raz wykorzystać planszę do gry a kolorując doskonalić sprawność manualną.

Gra planszowa - wyrazy składające się z sylab otwartych

Wydrukuj plik:

Oprócz nauki czytania gra może stać się również ciekawym narzędziem do nauki pisania. Wystarczy poprosić, by dziecko zapisało w zeszycie wszystkie wylosowane przez siebie słowa.

Jeśli oprócz czytania chcemy poćwiczyć również umiejętność układania prostych zdań wystarczy przy każdym odczytaniu wylosowanego słowa ułożyć z nim zdanie. Samodzielne układanie zdań to trudna umiejętność dla młodszych dzieci i będą one potrzebowały objaśnienia, co to jest zdanie, oraz kilku przykładów.

W tej grze wiele słów zostało użytych w liczbie mnogiej. Zwróć dziecku na to uwagę! Możesz poprosić, by dziecko znalazło wszystkie słowa, które są w liczbie mnogiej i zakreśliło je markerem. Zapytaj, jakie litery znajdują się ZAZWYCZAJ na końcu każdego z tych słów. Która litera najczęściej oznacza liczbę mnogą? Dodatkowo można oznaczyć liczmanami obrazki, które są podwójnie – jest ich bardzo dużo, mające trzy elementy – tych jest mniej oraz cztery i więcej elementów. To będzie ciekawe ćwiczenie na spostrzegawczość oraz stymulujące logiczne myślenie, pozwoli także na chwilę oderwać się od zadań językowych. Nie ma tu też złych odpowiedzi, jeśli dziecko potrafi uzasadnić swój wybór:)

Gra planszowa - wyrazy składające się z sylab otwartych nauka czytania

Dlaczego zazwyczaj na zajęciach oznaczam wszystkie obrazki liczmanami?

Powodów jest klika – najważniejszy, to taki, że czyste zadanie stanowi pracę domową! Mam gwarancję, że dziecko wie co trzeba zrobić a pokolorowane zadanie przyniesione na następne zajęcia jest najlepszym tego dowodem.
Kolorowanie to świetne ćwiczenie wzmacniające mięśnie ręki, jest bardzo potrzebne ale szkoda mi na to czasu. Proszę więc, by kolorowanie odbywało się w domu i sumiennie to sprawdzam:)
Kolejnym powodem, dla którego obrazki oznaczamy na zajęciach żetonami, to atrakcyjność zabawy! Te wpatrzone w moją szufladę oczy i wyczekiwanie, co też tym razem wyciągnę z niej, są bezcenne! I nawet najnudniejsze zadanie, w którym używamy szklanych kamyków, przeźroczystych liczmanów, żabek czy robaków nabiera rumieńców!
Ostatni powód jest bardzo prozaiczny – moja oszczędność. Martwi mnie ilość marnowanego papieru, więc każdą kartkę daję z myślą ile ona kosztuje naszych zasobów [wody i drzew do produkcji papieru, tuszu oraz energii do wydruku, czasu]. Staram się, by zadania jakie daję, zawierały naprawdę mocną dawkę ćwiczeń! Najbardziej intensywnych jakie mogę wymyślić:)
Niestety, nie jestem już tak oszczędna jeśli chodzi o kupowanie różności do zajęć, ale pracuję nad sobą;)

Zapraszam również do zapoznania się z innymi grami z serii „Gra planszowa z głoską”!

Owocnej pracy!

Obejrzano w sumie 7 844 razy, z czego dzisiaj 8 raz.


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz