Wysłuchwanie miejsca głoski w wyrazie

Ćwiczenia słuchu fonematycznego warto wzbogacać materiałami wizualnymi, umożliwiającymi pełniejsze zrozumienie istoty zadań. Jedno z ćwiczeń słuchowych to określanie miejsca występowania danej głoski w strukturze słowa: głoska może występować na początku, końcu lub w środku słowa.

Zachęcam do przygotowania ilustrowanej pomocy do ćwiczenia czyli obrazka z buzią dziecka z wielkimi uszami- uszy słuchają uważnie! Na dole ilustracji dodajemy prostokąt obrazujący słowo. Piszemy początek i koniec jednocześnie tłumacząc ćwiczenie. Mówimy słowo i przesuwamy pomponik po prostokącie. Instruujemy jakie głoski, w jakim miejscu słowa słychać.

I przychodzi czas na samodzielne wykonanie ćwiczenia przez dziecko. Prezentujemy słowo np.: dom i pytamy w jakim miejscu słowa słychać głoskę [d]. Zadaniem dziecka jest umieszczenie pomponika lub innego ruchomego obiektu na początku prostokąta.

trening słuchowy

Ćwiczenia rozpoczynamy od wysłuchiwania pierwszej głoski w słowie, następnie ostatniej spółgłoski, kolejno ostatniej samogłoski w słowie. Ostatnią pozycją którą ćwiczymy, jest wysłuchiwanie głosek występujących w środku słowa.

ćwiczenie słuchu fonematycznego wysłuchiwanie miejsca głoski w strukturze słowa

Przygotowanie takiej pomocy zajmuje dosłownie 5 minut. Wystarczy kartka, marker i kolorowa taśma klejąca. Łatwość wykonania zachęca do przygotowania takiej pomocy, każdemu dziecku biorącemu udział w treningu słuchowym.

Miłej zabawy!


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Reklama:


Ostatnio dodane: