Magiczne liście – ćwiczenie oddechowe

Jesienią warto wykorzystać naturalne liście jako niezwykły element ćwiczeń oddechowych. Spektakularne ćwiczenie, które zwykle jest bardzo zaskakujące dla dzieci to magiczne liście. Ich magia polega na tym, że wyglądają jak przyklejone do ściany!
Umieszczamy liść na ścianie a następnie delikatnie, z jednostajną energią dmuchamy na niego. W momencie, gdy kierujemy już powietrze z pewną siłą na liścia, puszczamy go a on nadal trzyma się ściany! Gdy przestajemy dmuchać – liść opada.

Zobaczcie jak to świetnie wygląda na filmie:

Do tej zabawy należy wybrać niezbyt duże, lekkie i bez uszkodzeń [dziur] liście. Mogą być ususzone ale bez kłopotu sprawdzą się również świeżo zebrane.

Opanowanie tej sztuczki wymaga ze strony dzieci odrobiny wprawy i cierpliwości. Nie powinno być stosowane na samym początku terapii ale raczej w trakcie, jako jej urozmaicenie.

Bardzo lubię to ćwiczenie, fantastycznie się sprawdza w bezpośredniej pracy.
Największą mocą tego zadania jest to, że dzieci pokazują tą sztuczkę swoim rówieśnikom i rodzicom – trenując wielokrotnie siłę swojego oddechu:)

To zadanie to ćwiczenie mające na celu przede wszystkim:

 • wydłużenie fazy wydechu,
 • nauczenie gospodarowania oddechem,
 • zwiększenie pojemności życiowej płuc,
 • wzmocnienie mięśni oddechowych,
 • element relaksacji.

Świetnie się sprawdzi w terapii jąkania a także na zajęciach grupowych.

Należy pamiętać o zachowaniu właściwego toru oddechowego: powietrze nabieramy nosem a dmuchamy buzią! Ćwiczenia oddechowe nie powinny trwać zbyt długo i należy je poprzedzić zebraniem wywiadu od rodzica na temat przeciwskazań odnośnie ich stosowania w terapii.

Miłej zabawy:)

Obejrzano w sumie 3 808 razy, z czego dzisiaj 1 raz(y).


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

2 komentarze do “Magiczne liście – ćwiczenie oddechowe”

 1. Dzień dobry Pani Moniko.
  Z ogromnym zaciekawieniem i podziwem przeglądam Pani stronę. W tym roku szkolnym mam poprowadzić w przedszkolu dodatkowe zajęcia z zakresu profilaktyki logopedycznej dla wszystkich grup wiekowych. Nie jestem logopedą ukończyłam tylko studia magisterskie na kierunku Pedagogika wczesnoszkolna z logopedią. Materiał, które zamieszcza Pani na domologo są dla mnie bardzo inspirujące. Proszę o informację gdzie mogę znaleźć karty obrazkowe do karty badań mowy zamieszczonej przez Panią?

  • Dzień dobry,
   bardzo dziękuję za dobre słowo:)
   O zajęciach grupowych można przeczytać tu: https://domologo.pl/roznosci/tematy-logopedycznych-zajec-grupowych-na-caly-rok/ Przygotowałam je i prowadziłam w grupie dzieci sześcioletnich. Jeśli chodzi o badanie przesiewowe to prowadzę je korzystając z kart dołączonych do książki Genowefy Demel “Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola”. Jest to stara książka, teraz można ją kupić tylko jako używaną. Czasem może być “na stanie” przedszkola, jeśli przedszkole posiada biblioteczkę:)
   Życzę powodzenia i pozostaję do dyspozycji:) Zachęcam do zapisu na newsletter oraz obserwowania profilu domologo na FB, tam można też do mnie pisać w wiadomości prywatnej:)
   Moc serdeczności!

Dodaj komentarz